עזה מדינה עצמאית

 

9.11.2016

 

 

אלוף פיקוד הדרום: "חמאס הופתע מאופן הפעלת הכוח בצוק איתן" (11.5.2015);

"כמה חודשים לפני שיסיים את תפקידו נפגש אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן עם ראשי רשויות מכל רחבי הארץ והעריך בפניהם שלא ניתן להכריע את חמאס: "כשהולכים להישג משמעותי ייקח יותר מחודש וצריך להיערך לכך"

 

 

"אין לנו יעד שאנחנו רוצים להשיג שם". אלוף תורג'מן

 

"לנו ולחמאס יש אינטרסים משותפים גם במציאות הזאת, שזה שקט ורגיעה לצמיחה ושגשוג. כמעט תשעה חודשים אחרי תום מבצע "

 

 

yy"מפקד הפיקוד, שיסיים בחודשים הקרובים את תפקידו, הדגיש בדבריו כי מאז ההתנתקות ב-2005 האסטרטגיה של ישראל היא מניעה ורתיעה. "אין לנו יעד שאנחנו רוצים להשיג שם", אמר תורג'מן. "היעדים היחידים הם מניעה, למנוע כאוס ומשבר הומניטארי. לכן אי אפשר לנקוט פעולות בניגוד לאסטרטגיה וזו תפישת המדינה. אנו מעוניים בכתובת, בלעדיה יש כאוס. בסוריה יש כתובות חלשות ולכן יש עשבים שוטים מסוכנים, כך גם בעיראק ובסיני. יש לנו אינטרס שתהיה כתובת ברצועה".

 

"בנוגע לאינטרסים המשותפים עם חמאס אמר אלוף הפיקוד כי "הם רוצים גם שקט לאוכלוסייה ולהתעצמות צבאית. הם לא רוצים ג'יהאד עולמי, זה מאיים על חמאס ועלינו, ויש אינטרס שלא יהיה משבר הומניטארי. מי שחושב שמאבק בינינו זה רק עניין צבאי, לא מבין את העניין. חמאס עושה הכול כדי להתיש את החברה שלנו, זה חלק מההישגים. חמאס עשה הכול כדי לסבך אותנו להפעלת כוח נגדם כדי להשפיע על המלחמה הבאה. אם יש הפתעה לחמאס ב'צוק איתן' זה שהכוח הופעל באופן אגרסיבי ממה שציפה, כי דומיו של 'דו"ח גולדסטון' ייתנו להם תעודת ביטוח.

 

 

"אתה לא יכול לצפות שנלך למבצעים כאלה ולצפות שתהיה הכרעה" (צילום: EPA)

"תורג'מן סקר מצבים אפשריים בעזה והזכיר בהקשר זה מלחמה קבועה ללא תקופות של שקט, הבנה ששקט מנוצל לבניית כוח, כיבוש הרצועה ואחריות על 1.8 מיליון איש ופתרון מדיני. "צריך לבחור בין האלטרנטיבות", אמר אלוף תורג'מן. "לדעתי, צריך ליצור תקופות שקט ככל שניתן עם הידיעה שמדי פעם תהיה מערכה, ולא צריכים להיות מופתעים שאחת לכמה שנים זה יקרה. אני מקווה שאחרי 'צוק איתן' השקט יהיה ארוך, אבל צריך להבין את האלטרנטיבות של המדינה. מה שמשתמע מזה שאם זו המציאות שבחרנו, אם זו המדיניות, אתה לא יכול לצפות שנלך למבצעים כאלה ולצפות שתהיה הכרעה של חמאס".

 

בהתייחסו למבצע שבו נהרגו 67 חיילי צה"ל וחמישה אזרחים אמר תורג'מן כי "חמאס החדיר 45 מחבלים לשטח ישראל. חלק מהמשימה של הכוחות האלה הייתה לפגוע בכל מה שיש, חייל או אזרח, לא משנה. בגלל ההגנה שלנו בשטח זה לא קרה. זה אתגר גדול כי יש יישובים על הגדר וליד הגדר. אני נכנסתי למבצע הזה בקונספציה שפינוי אוכלוסייה זה ניצחון לחמאס ולכן לא מיהרנו להגיע לזה. חמאס חוזרים לבניין כוח צבאי, אני לא מכיר אף צבא שאחרי מלחמה לא נכנס לבניין כוח, גם אנחנו עשינו זאת".

 

"חמאס החדיר 45 מחבלים לשטח ישראל" (צילום: רויטרס)

 

תורג'מן אמר עוד בנוגע למערכה שארכה 51 ימים כי "הנחנו שיהיה ירי של מטחים למרכז הארץ וגם לאתרים אסטרטגיים. ההערכה שלי באופן אישי הייתה שהתוצאות של 'כיפת ברזל' יהיו פחות טובות ממה שהן היו בפועל, והלוואי שאלו יהיו התוצאות שלנו בכל גזרה ובכל תא. אני חושב שזה הישג שאנחנו צריכים לקוות שנשיג אותו בעתיד אבל כדאי שלא נתרגל אליו. חמאס רוצה להשיג תמונת ניצחון באמצעות התיווך התת-קרקעי. קשה מאוד להתמודד עם התיווך הזה כי אין טכנולוגיה שיודעת לאתר אותו בזמן. לשמחתי אנחנו באיזושהי התקדמות משמעותית".

 

"תורג'מן הוסיף כי "אני לא יודע איך ייראו המערכות הבאות, כשהולכים להישג משמעותי ייקח יותר מחודש וצריך להיערך למציאות כזאת. מבחינת חמאס כמות ההרוגים או כמות התקיפות שלנו לא מהווים מדד להצלחה או אי הצלחה. מה שחשוב לו זה שהוא לא הפסיד ושהוא נשאר בשלטון".  (מתן צורי, אתר יינט, 11.5.2015)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות