טקסט מאסטר (1)

עיני: "עובדי הקבלן - סחר עבדים"

 

23.1.2017

 

 

חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, תשנ"ו-1996

https://www.nevo.co.il/law_html/law01/116_001.htm

 

 

 

 

"אין תופעה של ניצול עובדים שיטתי כמו תופעת ניצול עובדי הקבלן… מדובר בקרוב ל-30% שמועסקים כעובדי קבלן במדינה, אבל המדינה לא מכירה בקיומם. המדינה לא רואה אותם, לא שומעת עליהם….אתה יודע שבתחנת הכוח רוטנברג מועסקים שמונים עובדים שעובדים בפחם, בחום של שישים מעלות, בלי נשמיות, כי מתקמצנים על נשמיות, וכדי לחסוך בעלויות הורידו להם תשלום על חצי שעה מקלחת שהם חייבים אחרי עבודה בפחם יום שלם. עבדים, עבדים לכל דבר…אין מדינה במערב שמעסיקה כמות כל כך מטורפת של עובדי קבלן, אנחנו הגענו לשיא עולמי".

כיום עובדי קבלן מועסקים בעיקר בתחום הניקיון ואבטחה, אך לא רק! גם עובדים סוציאליים, מורים, מתכנתים, ועובדי דואר ישראל – רבים מהם מועסקים כעובדי קבלן. (דריה כנף, עורכת דין, 6.11.2011)

 

עיני הכריז על סכסוך עבודה: "עובדי הקבלן - סחר עבדים"

יו"ר ההסתדרות: "אם לא יימצא פתרון, נלך עם הנושא הזה עד הסוף" ■ איגוד לשכות המסחר: אין להסתדרות עילה חוקית להשבית את המשק

ההתייחסות לנושא עובדי הקבלן. המעסיק משלם עבור העובד עמלת תיווך במקום לתת את הכסף לעובד. נוצר פה סוג של סחר עבדים" - כך אמר היום יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שהכריז על סכסוך עבודה כללי במשק.  (חיים ביאור, דהמרקט, 11.10.2011)

 

עובדי קבלן בישראל -  זכויות והיבטים משפטיים

דוגמא: עובדי הנקיון באוניברסיטת תל אביב הם עובדים קבועים שמנקים את מסדרונות ההשכלה במשך שנים.

ככאלה, הם מקבלים שכר מינימום זעום ונאלצים לעבוד שעות ארוכות. המשבר הכלכלי האחרון היווה תירוץ נהדר לפיטורי העובדים ללא פיצויים הולמים ותוך התעלמות מוחלטת מהאפקט ההרסני שיש למהלך הזה על העובדים עצמם. 

אוניברסיטת תל אביב המתנהלת באופן מחפיר העדיפה לקצץ בהוצאות במקום לפנות לתהליך הבראה יסודי, כפי שנדרש ממוסד בסדר גודל כזה.

אחת ההחלטות של האוניברסיטה היא להשתמש שירותיהם של חברות עובדי קבלן ובכך להימנע "מכאב הראש" הכרוך בגיוס העובדים ומתן קביעות ותנאים סוציאליים  הולמים. www.kablan.org.il/

 

 

23.1.2017

 

שיתפו אוכלי חינם בשכרו של העובד

 

 

 

"אתה לא אדם, אתה מוצר". חיי עובדי הקבלן

השכר זעום, היחס משפיל, פנסיה בקושי תהיה להם ואפילו להרמת כוסית בחג לא מזמינים אותם. יהודה מב"ש, אביב מת"א ודורון מי-ם הם שלושה מבין אלפי עובדי הקבלן שפוטרו לאחרונה, והיום הם יודעים: "עבדנו קשה וזרקו אותנו לכלבים". כך הגיעה ישראל למצב שבו 10% מהמשק מועסקים כעובדי קבלן. (עומרי אפרים ומיכל מרגלית, יינט, 2.12.2013)

 

 

נתניהו יוזם חקיקה שתאפשר פיטורים במגזר הציבורי

ראש הממשלה: יכולת המשילות של השרים חשובה ■ נתניהו ביקש ממנכ"ל משרדו, הראל לוקר, לגבש את הצעת החוק ולהביאה לאישור הממשלה ■ גורמים בירושלים: זה צעד נוסף לקראת ההתנגשות הצפויה עם ההסתדרות על הגזירות העתידיות.

מתן אפשרות לשרים ולמנכ"לי המשרדים לפטר עובדים נועדה בין השאר, לבד מנושא הגמישות הניהולית, גם להקטין את סך מספר העובדים בשירות הציבורי מטעמי יעילות, ולהקטין את סך הוצאות הממשלה על שכר. (מוטי בסוק, דהמרקט, 10.9.2012)

 

 

 

כמה עובדי קבלן מעסיקה המדינה? לא ידוע

"כיומיים לאחר שהשרים דחו הצעות חוק לטובת העובדים - גם יום העסקה ישירה המצוין בכנסת אינו נושא בשורות מיוחדות: המליאה החליטה לדחות את הצעת החוק לחשיפת השכר ובדיון מיוחד בוועדת הכספים התברר כי אין כלל נתונים על כמויות עובדי הקבלן במגזר הציבורי

 

"לאחר שוועדת השרים לחקיקה  להעניק את תמיכת הממשלה לשתי הצעות חוק הקשורות בהעסקת עובדים, בהן הצעת החוק להעסקה ישירה של עובדי קבלן במגזר הציבורי - היום (ד') התברר כי למדינה אין בכלל נתונים בנושא. דיון מיוחד שנערך בוועדת הכספים על המשמעויות התקציביות של העסקה ישירה בשירות המדינה, התפוצץ בגלל תמונה "לא ברורה עקב חוסר בנתונים והיעדר עבודת מטה

"דיון נערך לרגל "יום העסקה ישירה", המוקדש להעסקה הישירה במגזר הציבורי. אסתי סגל, מהקואליציה להעסקה ישירה, אמרה במהלכו כי "לא יודעים כמה עובדי קבלן יש, כמה עובדי מיקור חוץ יש וכמה כסף המדינה מוציאה עליהם. גם במקומות שהמדינה יודעת שזה נכשל והמגמה הזו ממשיכה".

 

"סגל הוסיפה כי "כסף ציבורי גדול עובר לידיים מעטות. השיטה מעודדת מרמה, הטעיות ועבירות שונות על החוק וגם לא משתלמת כלכלית - מחקרים כבר הראו כי מיקור חוץ יקר מהעסקה ישירה". יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ציין כי "אם יתברר שזה מביא תוצאה הפוכה חייבים לעצור את זה ללא קשר לאידיאולוגיה. אבל מישהו צריך להציג בפנינו תמונת אמת ונדרוש מהמדינה תשובות ונתונים".   (צבי לביא, יינט, 18.6.2014 (

 

 

23.1.2017

בלי עבר, בלי עתיד: עובד קבלן ברשות המסים

 

עם שכר של 5,000 שקל בחמש השנים הקרובות וללא שעות נוספות, אפשרויות קידום, תוספת ותק או ימי גיבוש - אמיר שר מועסק כבר שש שנים כעובד קבלן ברשות המסים בתפקיד של טכנאי מחשבים. בטור אישי הוא מבהיר - השביתה שבה פתחו השבוע היא רק ההתחלה

קוראים לי אמיר ובשש השנים האחרונות אני טכנאי מחשבים ברשות המסים, כולן כעובד קבלן.אני נותן מענה לכל בעיות החומרה והתוכנה במשרדי רשות המיסים,שכוללים את מס הכנסה, מע"מ ומיסוי מקרקעין. כ-100 עובדי מחשוב שהם עובדי קבלן עובדים יחד, כתף אל כתף, עם כ-350 עובדי מחשוב שהם עובדי מדינה, באותם תפקידים, עם אותן המשימות.  (אמיר שר, יינט, 18.6.2014)

 

 

עבדות מודרנית: האנשים ה"שקופים" נחשפים

 

בשכר עלוב, שעות ארוכות, מאמץ פיזי ותנאים סוציאליים ירודים (אם בכלל) - עובדים רבים בישראל מועסקים במקצועות שרובנו לא היינו ששים לעסוק בהם. ynet בפרויקט צילומים מיוחד שמציג את הפנים של האנשים שעובדים מדי יום ביומו בעבודות סיזיפיות כמו ניקיון, שמירה, חקלאות וסיעוד

 

רבים בישראל עובדים בעבודות הכרוכות בשעות ארוכות של מאמץ פיזי לא קטן, שהתגמול בעבורן אף מסתכם לא פעם, בשכר ותנאים ירודים במיוחד. בפרויקט צילומים מיוחד פגשנו עובדים בשטח, תיעדנו אותם בעבודה ושמענו מהם כיצד נראית שגרת היום-יום, עם אילו קשיים הם מתמודדים, והאם יש גם מחשבות על עבודה אחרת.

 

סוראיה, עובדת בחקלאות

סוראיה אבו-וואסל (56), אם לשישה וסבתא לשלושה, מתעוררת מדי יום בשעה שתיים וחצי לפנות בוקר בביתה בכפר קרא, כדי להספיק להכין אוכל לילדים ולהתפלל. בשעה חמש מגיעה ההסעה אל בית האריזה לבטטות במושב רמות השבים, שם היא עובדת למעלה מ-10 שנים.

 בעבר עבדה כגננת וכטבחית, אך התפטרה מכיוון שלא קיבלה שכר כחוק. כיום היא מועסקת בעבודה שכרוכה בעמידה על הרגליים למשך 8 שעות, בשכר מינימום. "זה קשה אבל אני מסתדרת", היא מעידה. "העיקר שיש כבוד ופרנסה, בשבילי זה מספיק. העובדה שמעריכים ומכבדים את העבודה שלי הופכת אותה לקלה. אינשאללה, שהבריאות שלי תאפשר לי להמשיך לעבוד עוד הרבה שנים". (בילי פרנקל, יינט, 20.4.14)

 

 

הפוסט הבא: כשר אוצר מוריד נתניהו את הישראלים על הברכיים

 

 

 

 

 

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות