טקסט מאסטר (1)

חטופים: 13 אלף ילדים, ו-187 נשים צעירות

וב-112.5 אלף ילדים נעשו ניסויים רפואיים

 

4.1.2017

 

 

עדויות חדשות בפרשת ילדי תימן: מספר החטופים נאמד בכ- 13 אלף בחטופים גם 187 עולות צעירות וניסויים רפואיים בכ- 112.5 אלף ילדים

ספר מפרי עטו של החוקר משה נחום חושף עדויות חדשות בפרשת ילדי תימן   מספר החטופים נאמד בכ-13 אלף  בחטופים גם 187 עולות צעירות   ניסויים רפואיים בכ-112.55 אלף ילדים

 

ספר שיצא לאחרונה אותו כתב ד"ר משה נחום, נשיא פדרציית עולי תימן, שואף לרכז את כל העדויות בנושא ולהעלותם מחדש על סדר היום הציבורי. בספר, ששמו "תעלומת ילדי תימן", ביצע נחום מחקר בנושא חטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן ומכירת רובם לחו"ל. בדיקתו של ד"ר נחום מורכבת מכמות גדולה של עדויות מבני הקהילה התימנית בישראל. הספר עצמו עוסק לא רק בנושא החטיפות, אלא גם בשוד הספרים והרכוש שהפקידו העולים בידי אנשי הסוכנות מתוך אמונה, שרכושם יוחזר להם. הרכוש המדובר הוא ספרי קודש, כתבי יד עתיקים, זהב, כסף, תכשיטים, ודברי רקמה.     

) / ) קישור מקוצר לכתבה: 

 

 

לפי משה נחום, נאספו עדויות רבות מבני העדה התימנית בארץ. חלק מאותן העדויות, בהן עדותו של הרב עוזי משולם המנוח, מגלות כי ילדים נעלמו מבני העדה התימנית באלפים. מספרם מוערך בכ-10,200 אלפים ילדים תימנים ו-2,800 משאר העדות. בנוסף ל-187 נשים צעירות תימניות. לפי העדויות, על חלק מהנשים התימניות ועל 12.5 אלף ילדים תימנים, ועל כ-100,000 ילדים מרוקאים ומשאר בני העדות השונות, עשו ניסוים רפואיים, בראשם על מחלת הגזזת.

 

 

 

(יהושוע ביצור, מעריב, 22.6.1986, עמ' 18)

 

 

 

תיק ילדי תימן נפתח: "אם אתה רוצה ילד - זה 5,000 דולר"

באו כמות אנשים מאמריקה

באו כמו ליריד ושיחקו עם הילדים"

 

"נעלמו הרבה. הרבה באותה תקופה. כשהגיעו המבקרים מחו"ל, בכל יום היה חסר ילד. איפה הוא? 'חולה'. והילד היה בריא, הוא אכל ארוחת ערב ולא היה לו כלום, אבל שלחו אותו לחיפה. הייתי מחכה למנהלת, שתבוא ותתלונן: 'מה, לא מדדת חום?' או משהו. אבל לא היו שאלות".

זו רק אחת העדויות שנחשפות היום (רביעי) במסגרת הסרת החיסיון מהפרוטוקולים בפרשת ילדי תימן. ארכיון המדינה, שסרק כ-3,500 תיקים שעליהם התבססו ועדת ממשלתיות שהוקמו במהלך השנים לבדוק את הנושא, מפרסם לראשונה את המסמכים בפרשה שהכתימה את המדינה מימיה הראשונים. 

 

 

 

חסיון המסמכים שימש בעשורים האחרונים קרקע פורייה לתיאוריות קונספירציה רבות, ואולם, גם פרסום המסמכים היום לא מעניק תשובות למשפחות, שכן תיקי האימוץ ושמות הילדים המאומצים נותרו חסויים. עם זאת, פרסומם של הפרוטוקולים שופך מעט אור על האופן שבו נעלמו תינוקות וילדים לעולים חדשים - המכתבים מהמשפחות, עדויות הרופאים ובעיקר, ההתנשאות והזלזול שהפגין בגלוי הממסד כלפי העולים מתימן.

"אני לא יודעת איך היו מתחלפים הילדים. הייתי מאכילה אותם בערב, (הילד) בסדר בריא ושלם, אכל, שתה ואני עובדת ערב, נגיד משתיים וחצי עד אחת עשרה, אז אני באה בבוקר, שואלת איפה ציון? איפה זה? אמרו 'שלחו אותו לחיפה' (לבית החולים רמב"ם -  ד"י). הייתי שואלת למה, אומרת לה (לאחות) 'תסתכלי, רשמתי שאין לו חום, הוא אכל מאה גרם, וזה בסדר'. היא אומרת 'ככה אמרו לי, שלחו אותו לחיפה, לא מרגיש טוב'. וזהו, מביאים עולים עוד פעם. מה שהלך לחיפה לא חזר".

 

כשעו"ד נחמני שואלת את דוראני כמה מקרים כאלה אירעו בשבוע, דוראני משיבה: "זה לא היה כל הזמן, זו הייתה תקופה שבה אמריקנים, אני לא יודעת - צרפתים, אמריקנים - אז לא ידעתי להבדיל בין צרפתית לאנגלית. באו כמות אנשים מאמריקה. אני לא יודעת. באו כמו ליריד ושיחקו עם הילדים".

 

"למנוע גישה של תיירים לחדרי הילדים"

בנוסף לעדותה של דוראני על כניסתם החופשית של תיירים לחדרי הילדים במקביל להיעלמויות המסתוריות, בשנת 51' מנהל בית החולים הדסה בראש העין, ד"ר ג'ורג' מנדל, שולח מכתב להנהלת הדסה ובו הוא מבקש למנוע גישה של תיירים לחדרי ילדי החולים. 

 

"ביקור תיירים בשעה 9 בבוקר הוא בלתי מתאים ביותר. כן חושבני כי אין צורך ולמעשה מוטב להימנע מכך להרבות לתיירים גישה חופשית לכל חדרי הילדים החולים. אפשר לקבל מושג רב למדי מעבודת לימוד על ידי הסתכלות המחלקה מהפרוזדור", כותב מנדל במכתבו.

 

פרשת הרב ברגמן: "אם אתה לוקח ילד זה 5,000 דולר"

"הטענות בדבר חטיפת ילדים תימנים לחו"ל התבססה במידה רבה על פרשת הרב ברגמן, שנחקרה בשלוש הוועדות, ולפיה עסקן דתי בשם ברנרד ברגמן היווה לכאורה מתווך במכירת ילדי תימן שנמכרו למשפחות יהודיות אמריקניות. רק לאחר תקופה, בשנת 67', פורסמה בעיתון "העולם הזה" ידיעה על מכירת ילדי תימן לחו"ל. 

"חוקר הוועדה, עו"ד יוסי יוסיפוב, התבסס על המידע בכתבה ועל פרטי ההורים המאמצים שהוזכרו בה, וגילה כי מוסר המידע היה הרב שמואל אבידור הכהן. בהמשך, אבידור הכהן הופיע בפני הוועדה והעיד על האופן שבו הורים אמריקנים אימצו ילדי עולים מתימן.

 

"בספטמבר 1963 ביקרתי בניו יורק ובאיזושהי פגישה היה זוג. האישה ישראלית, הגבר אמריקני, ואיתם ילדה כבת עשר שלפי המראה, לא נראה שמדובר בצאצא שלהם. שאלתי בשקט, ואמרו לי כן, זו ילדה תימניה שהם אמצו בישראל", סיפר הרב אבידור הכהן בפני הוועדה. 

 

"נכנסתי איתם לשיחה, לא חשבתי שהתרחש פה משהו הרבה יותר רציני. סיפרו שאימצו אותה ואז אמרו שיש פה עוד הרבה משפחות שאימצו ילדים תימנים. איכשהו, התהלכה שם רכילות סביב אדם אחד, שכבר לא בין החיים, שהוא המארגן של האימוצים האלה. לא עלה בדעתי שזה נעשה שלא על דעת ההורים הביולוגיים של הילדים. זה הטריד אותי. כשחזרתי ארצה התעניינתי איך, למה ומי. אני זוכר שדיברתי עם הגברת דבורה אלינר, שהייתה במחלקת הקליטה בסוכנות היהודית. התברר לי שהמוסדות שעוסקים באימוץ או במסירת ילדים לא מכירים את העניין. זה היה תמוה עוד יותר".

 

 

© סופק על ידי Walla ילדי עולי תימן בבית החולים הדסה בראש העין (צילום: באדיבות נחמה בן פורת)

 

 

 

 

את ילדי התימנים גנבו - נשות האתיופים עיקרו

 

"בין ילדי תימן לזריקה לעולות מאתיופיה

"פרשת חטיפת ילדי תימן והזריקה שמנעה מעולות מאתיופיה להביא עוד זאטוטים שחורים - מעידות יותר מכל דבר אחר על תחושת העליונות של אנשי הממסד כחולי העיניים, שניסו לעשות חינוך מחדש לשונים מהם ולמעשה גרמנו לנזק בלתי הפיך

 

"בשבוע שעבר נחשפו העדויות המלאות שהיו אמורות לתת קצת מנוחה לאותם הורים, שחלקם המשיך לקבל מכתבים בעניין ילדיהם, שאמורים להיות מתים, עד לא מזמן. גם לי יש חבר תימני, בן -דרור ימיני, חבר אישי ופובליציסט בעיתון שבו אני עובד, אליו התקשרתי מיד עם היוודע דבר החשיפה. שאלתי אותו עד כמה, לדעתו, חשיפת המסמכים על ידי הממשלה אותנטית, האם פתיחת המסמכים לעיון הציבור תסתום את הגולל על הפרשה הכואבת הזאת? "הכל פוליטיקה" הוא ענה. "אין שום דבר חדש במסמכים שהתפרסמו והכאב נותר כשהיה", הוסיף

 

 

"ב-6 בינואר 2008, פרסמתי ב"ידיעות אחרונות", באותיות קידוש לבנה, כתבה תחת הכותרת "שכונות בלי תינוקות". לראשונה, נחשף שיעור גבוה יחסית של עולות מאתיופיה שמקבלות זריקות נגד הריון, בלי שהן היו מודעות לתופעות הלוואי החמורות של הזריקות, או בלי שהן קיבלו מידע לגבי אמצעי מניעה חלופיים.

מדובר בזריקה מסוג דפו-פרוברה, הניתנת פעם בשלושה חודשים ויש לה תופעות לוואי קשות: שיבוש בסדירות המחזור עד היעדר וסת. אצל חלק מהמשתמשות, הווסת מפסיקה להופיע לחלוטין אחרי שנה של שימוש. אצל נשים עם נטייה לדיכאון, הזריקה עשויה לעורר תופעה זו. הזריקה לא מומלצת לנשים שרוצות להיכנס להריון. המדינה הכחישה אז שהיא זו שעומדת מאחורי נתינת הזריקה המזיקה והאסורה בצורה גורפת לעולות מאתיופיה.

 

"העובדה שבפועל שכונות שלמות נשארו מיותמים מילדים שחורים, לא הציקה לאיש ויותר מזה - נדמה היה שהמדינה ניסתה לצמצם ילודה בקרב בני הקהילה. רק ב- 2013, מנכ"ל משדר הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הודה בפה מלא שנשים אתיופיות בישראל קיבלו את הזריקות המזיקות מסוג דפו-פרוברה. זאת, גם בגלל הכתבה ההיא וגם בגלל תחקיר עיתונאי מעמיק שביצעה העיתונאית גל גבאי בחינוכית. במכתב ששיגר למנהלי קופות חולים, הורה פרופ' גמזו להפסיק עם מתן הזריקה: (דני אדינו אבבה, יינט, 1.1.2017)

 

 

 

 

 

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות