10.9.2015

 

הגז - טפול שלומיאלי או מדיניות נוכלות, רוע וזדון - נגד הישראלים

 

 

בתחילת יולי שלחתי במייל, לרה"מ, ולחברי הממשלה, הערות בנושא הגז, שבועיים לאחר מכן, ב-26.7.2015 שלחתי לחברי הממשלה ולחברי בית המחוקקים, אגרת באותו נושא במכתב רשום*); בין היתר נכתב:  

לאחר 400 קידוחים ב-60 שנה, ו-46 בעלי זיכיונות -  אחד, עם תעוזה והשקעה של מיליארדי דולר, זכה ומצא 4 בארות גז, בשווי של 600/500 מיליארד דולר, שיכולים להרים מדינה של שמונה מיליון נפש לשחקים.

 

יצחק תשובה קיבל ביחד עם אחרים, זיכיון להפקת דלקים. ב-2010 מצא תשובה באר גז, אחד הגדולים בעולם, לוויתן. שיכול היה לשנות את איכות חייהם של הישראלים. אך מפלגות הממסד, בניצוח ה"שמאל", במקום להיאבק שמחירו של הגז, עבור התעשייה והמשק הפרטי, ירדו במאות אחוזים. במקום להיאבק נגד השימוש בפחם, סולר ומזוט, שמזהמים את חיי הישראלים. במקום לדאוג שכספי התגמול העצומים מיליארדי דולר לשנה, ישמשו לפתרון בעיית הבריאות, הדיור וההשכלה בישראל, ויעלו את רמת חיו של הישראלי - הם פתחו במלחמה עם תשובה. כאן יש לציין שליצחק תשובה יש ב"לוויתן" רק 7% ולאנרג'י 12 אחוז. שאר ה-81%  שייכים לציבור משקיעים אמריקנים, ישראלים ואחרים, וגם קרנות פנסיה.

 

29.12.2015) - "תגלית הגז הגדולה בעולם בעשור האחרון: מאגר לוויתן מכיל 453 מיליארד מ"ק גז טבעי".

"חברות ומשקיעי הגז הטבעי התעוררו ליום רווחי במיוחד כאשר קיבלו את דיווח חברות הגז השותפות בקידוח לויתן לבורסה. "אנו מתכבדים להודיע בזאת על תגלית גז טבעי משמעותית בקידוח "לויתן 1" (להלן:"הקידוח"). הקידוח ממוקם ברישיון רחל במרחק של כ-135 ק"מ מערבית לחיפה וכ-47 ק"מ דרום מערבית לתגלית "תמר". הקידוח הגיע לעומק של כ- 5,170 מטר (כולל עומק מים) לתחתית המטרה העיקרית (פרוספקט NG10) ונערכו בו בדיקות שונות, לרבות בדיקות חשמליות (לוגים) והוצאת גלעין (Coring) משכבת המטרה וזאת לטובת בחינות נוספות.

"אחוזי ההחזקה בזכויות בקידוח הינם: נובל אנרג'י מדיטרניאן (המפעילה) %39.66. דלק קידוחים, שותפות מוגבלת %22.67. אבנר חיפושי נפט, שותפות מוגבלת %22.67. רציו חיפושי נפט (1992), שותפות מוגבלת %15.00."

 

חקיקה - להסדרת חיפושי הנפט בישראל נחקק בשנת 1952 חוק הנפט.  החוק תוקן בשני תיקונים עיקריים, ב-1965, וב-1989, החוק מסדיר את זכויותיהן וחובותיהן של חברות לחיפוש והפקת נפט,  גז טבעי ודלקים נוספים, וכולל התייחסות לנושא התמלוגים ממשאבי הטבע במדינת ישראל.

 

לאחר שתשובה מצא את בארות הגז, בשנת 2010 הוקמה וועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל (ועדת ששינסקי), על מנת לבחון את נטל המס הראוי על הפקת נפט וגז טבעי בישראל (כולל המים הכלכליים שלה). בעקבות המלצות הוועדה הוגדל חלקה של המדינה ברווחים מהפקת נפט בישראל, מ-20% ל-60%, ונחקק חוק מיסוי רווחי נפט, התשע"א-2011, ובוטלה התקנה המתירה ניכוי אזילה. הפקת_נפט_בישראל/ he.wikipedia.org/wiki/

 

ועדת צמח קבעה ש-60% מתפוקת הגז תיועד לתצרוכת פנימית, ומחיר תקרה של יחידת גז נקבע ל-5.4 דולר - 40 סנט פחות ממחיר המסחר בגז העולמי לתחנות כוח -  עם ניידות בהתאם למחיר הגז בשוק העולמי. הווה אומר שמחיר הדלק של תשובה יכול רק לרדת, אך לא לעלות; כלומר, הזכיין עומד בתחרות מתמדת עם השוק העולמי, שיכולה להווריד את המחיר עבור התצרוכת הפנימית, אך לא להעלות אותו, ואינו יכול  למנוע מזכיינים אחרים לקדוח בארות גז ולהתחרות אתו. זאת ועוד, מ-5.4 דולר ליחידת גז - תשובה יישלם 60% מס. לזכיין נותר שני דולר ו-16 סנט ליחידת גז.

הגדרת קרטל כוללת: 1 -  בעלות יחידה על מוצר או שירות; 2 - קביעת מחיר שרירותי; 3 - מניעת היווצרותם של מתחרים -  לתשובה אין אף פרמטר אחד, שיגדיר אותו  כקרטל.

 

23.12.2014 - "פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, המליץ לפרק את מונופול הגז, לאחר שאמש, זימן במפתיע ישיבה עם בעלי קידוחי הגז בישראל, במהלכה תכנן להודיע שהוא שוקל מחדש את עמדתו בסוגיית הבעלות על הקידוחים. והיום הוא החליט לבטל את ההסכם. משמעות ההחלטה היא שחברות הקידוחים שבבעלות יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י, השותפה איתו לקידוח לוויתן ותמר, יאלצו למכור את אחזקותיהם באחד מהקידוחים הללו.

"בהסכם הפשרה שנחתם לפני כמה חודשים, לפיו, תמורת מכירת הזיכיונות על שני מאגרי גז קטנים יותר- "כריש" ו"תנין", רשות ההגבלים העסקים לא תטיל עליה מעמד של הסדר כובל, שמשמעותו הכרזתם כמונופול. במאגר לוויתן יש כ-620 מיליארד מטר קוב גז ובתמר כ-300 מיליארד מטר קוב. לעומת זאת בכריש ותנין שהם מתכוננים למכור יש 20 ו-50 מיליארד מטר קוב גז בהתאמה.

"לדעת גורמים בשוק האנרגיה, הממונה על הרשות להגבלים העסקיים יצטרך עכשיו להחליט כיצד הוא מחייב את נובל אנרג'י ודלק למכור את אחד המאגרים שלהם- לוויתן או תמר. אך במידה והם יתחילו באמצעים משפטיים, לא מן הנמנע שצפוי כאן מאבק משפטי ארוך ומייגע. 

"בתגובה להחלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, אמר יו״ר מטה הבחירות של מפלגת העבודה, ח״כ איתן כבל: "כעת הוכח שממשלת נתניהו שגתה בגדול כשמכרה את הגז הטבעי בזול, על חשבונו של הציבור, ...  (ג'ון בן זקן, אריק בנדר, 23.12.2014)

 

"שטייניץ: "נלחמנו בחברות הגז" (25.6.2015); "ישראל הטילה על חברות הגז מגבלות ששום מדינה מערבית אחרת לא הטילה" ■ "אני מעריך כי דלק ונובל ימכרו את 'כריש' ו'תנין' בתוך כמה חודשים"

"הדבר החשוב ביותר לישראל הוא פיתוח מאגר 'לוויתן', מאגר לוויתן התגלה בשנת 2010, ומאז לא קרה דבר. העובדה היא שלא רק שהמאגר לא פותח ושהמסים שאמורים להגיע למדינה נדחו, אלא שמאז, אף חברה בינלאומית לא הגיעה לישראל. ללבנון ולקפריסין, לעומת זאת, שם עתודות הגז נמוכות יותר - כל החברות הבינלאומיות דווקא כן הגיעו".

"מגבלה שנייה היא מחיר הגז - ואנחנו המדינה המערבית היחידה שמציבה מחיר תקרה. המגבלה השלישית, והחמורה מכולן, היא שאומרים לחברות הגז שהשקיעו כסף, חיפשו ומצאו, שכעת עליהן למכור או לדלל את האחזקות שלהן במאגרים. אנחנו למעשה אומרים לחברות 'טעינו, אנחנו מצטערים, אבל החלטנו לקחת לכם את המאגרים'". (הדי כהן, גלובוס, 25.6.2015)

 

אין תקדים להפרת חוזה חתום בין מדינה לזכיין, שהופר בידי המדינה החתומה. זה לא רק  שאינו עולה בקנה אחד עם יושר והגינות, ודוגמה לחיקוי על ידי אזרחי המדינה. זה מטיל חשד של אי-יושרה על ממשלת ישראל ואזרחיה. בבגדאד סגרו עסקאות של עשרות אלפי שטרלינג בתקיעת כף, אחד שהפר הסכם  איבד את כבודו ויוקרתו, קראו לו סיבנדי (), ואף אחד לא עשה עמו עסקים.

 

אף אחד ממתנגדי מתווה הגז עם תשובה, לא ציין מה היא מדת יחידת הגז. האם זה 500 ליטר, 100 ליטר או אולי 50 ליטר, שהצרכן הביתי בארץ משלם עבור 48 ליטר, כ-150 דולר? המתנגדים דורשים להוריד את מחיר יחידת הגז ל-3-2 דולר, אך מה היא יחידת גז? אפשר שאף אחד, כולל מנהיגי המערך-מפא"י - לא ידע.

 

הקרטל בישראל מקיף את המסחר והשירותים; מדברים על קרטל, על פירוק הקרטל, כאשר אנרג'י ותשובה נתונים לתחרות בינלאומית, יש להם מחיר גג, ומחויבים להוריד את המחיר בהתאם לתנודות השוק. ואילו בישראל אין לך שירות, מסחר או תעשייה שאינו קרטל. אמנם, להלכה, אנשי הענפים השונים אינם מאוגדים רשמית בקרטל; אך למעשה, אין תחרות בין מאות יזמי הבניה, ומחיר הדירות עולה בהתמדה ב-15 השנים האחרונות; יש לנו קופות-חולים שונות אך הם שומרות על רמת מחיר אחידה, ומנסות לשאוב מהאזרח עוד ועוד; יש לנו יצרני לבן וגבינה שונים אך אף פעם לא התחרו ביניהם. בזק שהיא קרטל, ששרות הטלפוניה סגור בידיה, ומונעת אפשרות כניסת מתחרים, שיציעו מחיר נמוך יותר, קיבלה מנתניהו כמיליארד ש"ח על שהבעלים מכר את "יס" שלו לבזק שלו.

"בזק מסרבת לפתוח את רשת הטלפוניה הקווית שלה לשימוש מתחרים בניגוד לדרישת משרד התקשורת, וארדן וברגר התכוונו להשתמש באישור המיזוג כקלף מיקוח כדי לכפות עליה לעשות זאת. )הכתבה  -  אופיר דור, כלכליסט, 24.6.2015)

 

"קופת חיסכון לילדים (26.6.2015); "מפעלים רבים בדרום משוועים לגז המוזל, וללא מקור אנרגיה זול מרחפת מעליהם סכנת סגירה. אבל בשנים האחרונות הם נפלו קורבן לחזית התנגדות מטורפת של הגופים הירוקים, הצהובים, האדומים, הצדקנים ונקיי הדעת. טענתם המרכזית אמרה שמדינת ישראל נכנעת כביכול לטייקונים ומונעת את הגברת התחרות במשק הגז. אלא שמאחורי הטענה הזו לא עומד דבר.

"האגדה שתחרות תמיד מוזילה מחירים לא נכונה. בישראל ישנן שתי חברות כבלים ולוויין מתחרות, הוט ויס, האם המחירים ירדו? לא. יש תחרות בשוק מוצרי החלב בין שטראוס לתנובה, האם המחירים ירדו? לא. גם בשוק הבנקאות יש תחרות בין לאומי לפועלים. האם אנחנו משלמים היום פחות לבנקים? לא.

ירוק יותר שווה יקר יותר

 

כאשר בשנת 1912 הרוויחה 10 מיליארד שקל; העלתה  מחיר החשמל ב-30%; "חברת החשמל תרוויח השנה 10 מיליארד שקל כתוצאה ממעבר לייצור 48 אחוז מהחשמל בגז טבעי; פליטת פה של מנכ"ל חברת חשמל באירוע שהיה במועדון "האוטו" בתל אביב כי החברה עברה לשימוש ב-48 אחוז גז טבעי, ומצביעה על רווח נקי של 10 מיליארד שקל השנה לחברה. היא הופכת לחברה הרווחית בישראל כשהפער שבין עלויות ייצור החשמל ב-20-25 אג' לקילווט למכירתו לציבור  ב-63 אג' מגיע  ל-300 אחוז או רווח נקי.

"קניית חברת החשמל וחובותיה במחיר החשמל הזה היא העסקה הטובה בעולם לכל טייקון, והם יגיעו, ויתכן שהציבור צריך לבקש מינוי מועצה מטעמו לבקרת חברת חשמל וחלוקת הרווחים האדירים או הוזלה דרמטית במחיר.

"כל הנתונים מופיעים במאזן חברת חשמל השנתי  2013 - נמצא בגוגל רק צריך לקרוא 581 עמודים ולהבינם. אם הרבה אנשים ישתפו את הכתבה, יתכן שמחיר החשמל לא יעלה בעוד מספר ימים בעוד 6 אחוז

"מבדיקת מאזני החברה בשנים הקודמות ל"משבר הגז המצרי" מסתבר כי  הוצאות הדלקים של החברה  עמדו על ממוצע של 9 מיליארד שקל בשנה,  ולאחר משבר הגז המצרי קפצו לרמת 19.5 מיליארד שקל כ-10 מיליארד שקל הוצאה נוספת לשנה  על דלקים יקרים.

לפני תחילת המשבר בתחילת 2011 עמד מחיר החשמל על על 48 אגורות לקילווט, ואילו בהעלאה שתהייה בעוד מספר ימים יגיע המחיר החשמל  ל 63.2 אגורות כלומר יעלה בעוד 31 אחוז מרמתו ערב המשבר, מה שיגדיל וינפח את רווחי החברה לסכומים דמיוניים, כשכל אחוז עליה במחיר החשמל שווה במאזן חברת חשמל העומד היום  על 27.5 מיליארד שקל כ-275 מיליון, ומנפח את רווחיה בקרוב ל-300 מיליון שקל לשנה (העלאת המע"מ מ-17 ל-18 אחוז תכניס למדינה עוד 275 מיליון שקל. (אבי זלינגר, בית אבי חי, מגזין תרבות, 8.5.2013).

 

"משהו מוזר קורה בשיח הציבורי שמנוהל בחודשים האחרונים סביב מחיר הגז הטבעי במשק. מכיוון אחד נשמעים קולות של חברי כנסת וארגונים חברתיים שקוראים להפחתת מחיר הגז במשק ולהטלת פיקוח עליו. מן העבר השני נשמעים קולות של חברות הגז ומשרד ראש הממשלה - שמתנגדים לכך. באף אחד משני הצדדים לא אותר קולם של אלה המושפעים יותר מהכרעה בסוגיה - הלקוחות הגדולים של הגז.

 

"מיציבות רגולטורית - ועד חסינות ממשלתית"; "סעיף ההשתקה" הוא החמישי שנחשף סביב שוק הגז הטבעי בישראל, .., התחייבה הממשלה כי לא תבצע שינויים במדיניות המיסוי בענף הגז והנפט ולא תכתיב בו שינויים מבניים נוספים למשך עשור. זאת, תוך התחייבות מראש להתנגד גם להצעות חוק פרטיות שיוגשו בכנסת בעניין. סעיף זה גרר ביקורת מצד מבקר המדינה והיועצת המשפטית של ועדת הכלכלה.

כמו כן נכלל במתווה סעיף שמבטיח לבעלי מאגר לווייתן "חסינות" מפני כל שינוי מבנה הבעלות בו, או חיוב בתחרות פנימית, לתקופה של עד 15 שנה. לפי המתווה, יוענק לבעלי לווייתן פטור מהסדר כובל לתקופה של עשר שנים, שלאחריה יוסמך שר התשתיות - ולא הממונה על ההגבלים העסקיים - להעניק ארכה של עוד חמש שנים לפטור.

"ב–2014 נחשף ב–TheMarker כי בשטר החזקה שהעניק משרד האנרגיה לבעלי לווייתן הופיע סעיף שלפיו שינויים רגולטורים עתידיים, שעשויים להביא ל"פגיעה כלכלית מהותית" בחזקה (מבלי לפרש את המונח) - לא ייעשו אלא לאחר שהממונה על חיפושי הנפט במשרד האנרגיה בחן את משקל האינטרס הציבורי בהם, ותוך מתן התייחסות לפגיעה בבעלי המאגר "בדרך של מענה כלכלי". אבי בר אלי, דה מרקר, 27.7.2015)

 

נתניהו בראיון לביזנס ויק: צריך לצמצם את ריכוזיות הכוח במגזרי מפתח רבים";  "שתי כתבות שפורסמו היום ואתמול במגזין "ביזנסוויק" ובעיתון "וול סטריט ג'ורנל" עסקו בריכוזיות ובבעלויות צולבות בכלכלת ישראל, והשלכותיהן על יציבות הכלכלה כולה והסיכויים להשיג שלום בין ישראל לשכנותיה.

הכתבה שפורסמה אתמול במגזין "ביזנסוויק" של בלומברג עוסקת במחלוקת הגוברת בישראל סביב הריכוזיות הכלכלית במשק שנובעת משליטתן של 20 משפחות בחלקים נרחבים של כלכלת ישראל. "ביזנסוויק" ציין כי הטייקון החזק ביותר בישראל הוא ככל הנראה נוחי דנקנר, וציין גם את שרי אריסון, יצחק תשובה ומשפחת עופר כאנשי עסקים שחולשים על מגזרים נרחבים בכלכלה. כל (סוכנויות הידיעות, אתר הארץ, 8.10.2010)

 

ובכן, גם לאחר שנמצאו ארבעת מאגרי הגז העצומים, יצחק תשובה עדיין במקום ה-3 בין 20 משפחות הטיקונים השולטות בישראל. כאן יצא המרצע מהשק. מדוע לא העלו את המס על החברות, בהן שולטים 20 הטיקונים? מדוע נטפלו דווקא ליצחק תשובה? כאשר יש בידו חוזה, כשהמס קבוע היה על 20%? מדוע הורידו את המס בהדרגה לכול החברות הפועלות בישראל, מ-34% ל-26.5, וגם לאחר שהעלו את המס לתשובה מ-20% ל-60%, המשיכו להוריד את המס לכלל החברות?

 

כאשר מחפשים את הסיבה ליחס המועדף, לו זכה יצחק תשובה, לא מוצאים דבר מלבד העובדה, שיצחק תשובה שייך ליוצאי יהדות האסלאם, שלא מגיע להם דבר בישראל. שהממסד, על זרועות הביון שלו, מקָפֵד, באמצעות לינץ', כל מי שמנסה לממש זכויותיו האזרחיות למעשה. והרשימה מאבו חצירה עד תשובה, עוברת דרך עופר נמרודי, אריה דרעי, יצחק מרדכי, משה קצב ורבים אחרים.

ובכן, השמאל הוביל לינץ' ביצחק תשובה. אמנם היו קולות נגד, להלן; "מאמר מערכת; "במקום לקיים דיון כלכלי-חברתי על גובה התמלוגים הראויים שהמדינה צריכה לקבל בגין אוצרות טבע שהתגלו באדמתה, הפכו חלק מחברי הכנסת את הדיון ללאומני-ביטחוני-מביש.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), טען, שמי שתומכים בהגדלת חלקה של המדינה בתגליות הגז האחרונות משתייכים ל"ארגוני שמאל פונדמנטליסטי", שמטרתם להשתית בישראל "כלכלה סובייטית". (מאמר מערכת, אתר הארץ, 8.10.2010); המתנגדים נאלמו, וכרגיל, כול מפלגות הממסד ה"ציוני" השתתפו בלינץ'.

 

"עובדות ומיתוסים על משק הגז"; "הפולמוס על מתווה הגז עולה מדרגה, אך הפוליטיקה, היצרים והפופוליזם מונעים דיון בדבר החשוב מכל: העובדות • אמיר פוסטר, אנליסט מומחה לשוק האנרגיה, עם כל מה שבאמת צריך לדעת: מחירי הגז, תשואת היזמים, חלקו של הציבור ונזקי הרגולציה • נותנים למספרים לדבר.

 

מאבק איפה העובדות? מובילי מאבק הגז. צילומים: מרים אלסטר /פלאש90

 

"מאז התפטר הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, חלה עליית מדרגה בפעילותם של פוליטיקאים וארגוני מחאה המתנגדים להסדר שיאפשר להתניע מחדש את סקטור הגז הטבעי. הללו שוטפים את התקשורת בפרץ הפחדה חסר תקדים, ובשבועות האחרונים המאבק עולה מדרגה בכדי לפגוע בהחלטת הממשלה. "שוד הגז", "מחירי הגז בישראל כפולים מהמקובל בעולם", "נתניהו הוא הלוביסט של חברות הגז”, ועוד שלל טענות יצירתיות שאינן קשורות למציאות ממלאות את החלל.

"אין פלא אפוא שמרבית הציבור כבר מבולבל ולא מבין על מה המאבק - האם הוא על "מחיר הוגן"? הלאמה? הגדלת המיסוי? נראה שאף אחד לא יודע. מי שבקיא בפרטים המקצועיים ורואה כיצד מסולפות העובדות מקבל את הרושם שלמעשה המאבק הוא על עניין אחר לגמרי, הקשור יותר בפוליטיקה ופחות ב"טובת הציבור".

"כך או כך, הכי חשוב הוא להכיר את הנתונים. בשורות הבאות נבקש להבהיר מעט מהנושאים העומדים על סדר היום הציבורי ולהציג את הנתונים המקצועיים כהווייתם ובאופן הפשוט ביותר להבנה.

"סילופי המחירים

"עובדה: אין דבר כזה ״מחיר עולמי לגז טבעי״. מכיוון שהובלת הגז ושינועו מורכב ומסובכת, השונות במחירי הגז הטבעי גבוהה מאוד והיא תלויה בתנאיה הפיזיים והגיאופוליטיים של כל מדינה. אחד ממקורות המידע הבסיסיים למחקר השוואתי הנו סקר שנתי שנערך על-ידי גוף 'איגוד הגז העולמי'. להלן גרף המשווה בין מחירי גז במקומות שונים בעולם, מתוך הסקר שפורסם בשנת 2014 (הנתונים נכונים לשנת 2013):

 

"המחיר בישראל נע היום סביב 5.5 דולר ליחידת חום, ונמוך מהמחיר במדינות אירופאיות המפיקות גז. יחד עם זאת, גם השוואה זו אינה מדויקת לחלוטין. ראשית, חלק מהמדינות שנהוגים בהם מחירים נמוכים יותר הן מדינות המסבסדות את מחירי הגז כדי לשמור על יציבותן השלטונית. זה המצב באלג'יריה, מצרים, איראן ובמקומות נוספים. מדובר בעלויות סבסוד גבוהות ביותר: על-פי הערכות 'קרן המטבע העולמית' (עמוד 16), בשנת 2012 הסתכם היקף הסובסידיות של מוצרי הנפט והגז הטבעי באלג'יריה בכ-22 מיליארד דולר, לא פחות מ-10.7% מהתמ"ג.

"מעבר לכך, צריך לזכור שהמחירים בטבלה אינם עדכניים. מאז 2013 ועד היום, בהרבה מדינות שהמחיר בהן זול מדי נוצרו משברים בשוק האנרגיה, ועתה המגמה היא להעלות את המחירים כדי להתניע מחדש את משק הגז.

"במצרים, למשל, בשל משבר אנרגיה חמור שנגרם עקב מחירי גז זולים ומסובסדים, הממשלה עדכנה לאחרונה את המחיר ליותר מ-5 דולר לפרויקטים חדשים, ובכך התניעה מחדש השקעות של חברות אנרגיה בינלאומיות בהיקף כולל של מעל 20 מיליארד דולר.

"תהליך דומה מתקיים במדינות בהן מחירי הגז היו נמוכים מכדי לפתח שדות גז בצורה יעילה: בארגנטינה הבינו שמחירי גז נמוכים מדי הם המקור העיקרי למשבר הגז אתו מתמודדת המדינה כבר למעלה מעשור, ומחיר הגז עבור פרויקטים חדשים נקבע על 7.5 דולר. באוסטרליה המחיר הממוצע בחוזי הגז החדשים הוא 6 דולר, והתחזית היא לעלייה נוספת בשנים הקרובות. בתאילנד, בפיליפינים ובאינדונזיה, מדינות בהן מחיר הגז בעבר היה נמוך, עלה מחיר הגז עבור פרויקטים חדשים ל-11-7.7 דולר. מחיר הגז בישראל סביר, ורק מתוך זהירות אינני אומר – נמוך.

"גם השוואה למחירים בארצות-הברית היא בעייתית: מדובר במדינה גדולה ומורכבת, שתעשיית האנרגיה שלה היא מהוותיקות והמפותחות בעולם.

"הפקת הגז, שבהרבה מקרים נעשית אגב הפקת הנפט, היא זולה הרבה יותר במדינה בעלת תשתיות אנרגיה מפותחות וההשוואה אליה היא מורכבת ומשתנה ממקום למקום. כפי שאפשר לראות במפה שלהלן, מחירי הגז לתעשייה שונים בכל מדינה, לעיתים בפערים משמעותיים ביותר. למעשה, מחיר הגז האמריקני המוזכר על-פי רוב הוא מחיר הבסיס בקליפורניה בלבד, כאשר במדינות אחרות מחירי הגז לתעשייה גבוהים הרבה יותר: ניו יורק – 7.65 דולר; וושינגטון – 9.46 דולר; ובמיין המחיר כמעט פי 3 מהמחיר בישראל, כ-14.99 דולר. (אמיר פוסטר, "מידה", 14.7.2015)

 

"פורום פעולה אזרחית יוצא למאבק על תמלוגי הגז לציבור

"בזמן שחברות הגז והמשקיעים מנהלים מאבק נגד ועדת ששינסקי אשר המליצה במסקנות הביניים להעלות את התמלוגים מ-20% ל-60%, יוצאים פעילי  "פורום פעולה אזרחית" הפועלת למען חלוקת משאבי הטבע לכלל הציבור הישראלי למאבק נגדי, היום יגיעו עשרות פעילי "פורום פעולה אזרחית" בירושלים למחות בעת הרצאתו של פרופסור איתן ששינסקי באוניברסיטה העברית. (פורסם ע"י מערכת תשתיות, 29 בדצמבר 2010)

 

"פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, המליץ לפרק את מונופול הגז, לאחר שאמש, זימן במפתיע ישיבה עם בעלי קידוחי הגז בישראל, במהלכה תכנן להודיע שהוא שוקל מחדש את עמדתו בסוגיית הבעלות על הקידוחים. גילת רצה לשמוע את עמדתם בסוגיה, והיום הוא החליט לבטל את ההסכם. משמעות ההחלטה היא שחברות הקידוחים שבבעלות יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י, השותפה איתו לקידוח לוויתן ותמר, יאלצו למכור את אחזקותיהם באחד מהקידוחים הללו.

"בהסכם הפשרה שנחתם לפני כמה חודשים, לפיו, תמורת מכירת הזיכיונות על שני מאגרי גז קטנים יותר - "כריש" ו"תנין", רשות ההגבלים העסקים לא תטיל עליה מעמד של הסדר כובל, שמשמעותו הכרזתם כמונופול. במאגר לוויתן יש כ-620 מיליארד מטר קוב גז ובתמר כ-300 מיליארד מטר קוב. לעומת זאת בכריש ותנין שהם מכוננים למכור יש 50 ו-20 מיליארד מטר קוב גז בהתאמה.

"לדעת גורמים בשוק האנרגיה, הממונה על הרשות להגבלים העסקיים יצטרך עכשיו להחליט כיצד הוא מחייב את נובל אנרג'י ודלק למכור את אחד המאגרים שלהם- לוויתן או תמר. אך במידה והם יתחילו באמצעים משפטיים, לא מן הנמנע שצפוי כאן מאבק משפטי ארוך ומייגע. 

"בתגובה להחלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, אמר יו״ר מטה הבחירות של מפלגת העבודה, ח״כ איתן כבל: "כעת הוכח שממשלת נתניהו שגתה בגדול כשמכרה את הגז הטבעי בזול, על חשבונו של הציבור, ...  (ג'ון בן זקן, אריק בנדר, 23.12.2014)

 

ו"ילדי הנרות", תינוקות שנשבו, שאינם יודעים מה זה "יחידת גז", מה זה (BCM), TCF)), (BTU) ו-(MMBTU) וכמה מקבל יצחק תשובה עבור מה? הם כובשים את אמצעי התקשורת ומפגינים לא נגד 20 הטיקונים והחברות השולטות בכלכלת הארץ, אלא נגד תשובה שהשתלט על "משאבי הטבע של כולנו"!

המחאה של צעירי המערך-מפא"י, שמשה לממשלת נתניהו כיסוי לכך שרוב הציבור הישראלי, יהודי האסלאם, "ספרדים" והפלסטינים הישראלים, לא יהיה להם חלק בהכנסות הענק ממאגרי הגז של תשובה. עובדה, מחיר החשמל לא ירד למרות החיסכון של 15-10 מיליארד ₪ לשנה; מחיר מיכל גז של 48 ליטר נותר 14-12 $, ומאות מיליוני ₪ תמלוגי הגז הולכים לתקציב הממשלתי, הזורם להתנחלויות, ליושבים על התורה מערכת הביטחון, - אך לא לעיירות הפיתוח, לגמלאים ולחסרי הדיור ולבריאות - ולעליהום  נגד שוד הגז – במהופך..!

 

"שוד הגז הגדול שעובר על ישראל"; "אנו, מאבקים ויוזמות"; "שבת, 15.5.2015 בית דיזנגוף";  השבוע עבר שלב נוסף וחשוב בשוד הגז הגדול שעובר על ישראל. ממשלת ישראל נענתה לדרישת טייקוני הגז, שלא רצו לפרק את מונופול הגז, לאחר שהשתלטו על משאב הטבע של כולנו. הממשלה החליטה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים דויד גילה, בהליך מושחת ששותפים לו פוליטיקאים מושחתים, פקידי ציבור מושחתים וטייקונים מושחתים.   https://he-il.facebook.com/.../653784394756821/?...source...source...

 

"סעיף ההשתקה" של מונופול הגז: אסר על לקוחותיו לתמוך בפיקוח מחירים; "משהו מוזר קורה בשיח הציבורי שמנוהל בחודשים האחרונים סביב מחיר הגז הטבעי במשק. מכיוון אחד נשמעים קולות של חברי כנסת וארגונים חברתיים שקוראים להפחתת מחיר הגז במשק ולהטלת פיקוח עליו. מן העבר השני נשמעים קולות של חברות הגז ומשרד ראש הממשלה - שמתנגדים לכך. באף אחד משני הצדדים לא אותר קולם של אלה המושפעים יותר מהכרעה בסוגיה - הלקוחות הגדולים של הגז.

 

"מיציבות רגולטורית - ועד חסינות ממשלתית"; "סעיף ההשתקה" הוא החמישי שנחשף סביב שוק הגז הטבעי בישראל, .., התחייבה הממשלה כי לא תבצע שינויים במדיניות המיסוי בענף הגז והנפט ולא תכתיב בו שינויים מבניים נוספים למשך עשור. זאת, תוך התחייבות מראש להתנגד גם להצעות חוק פרטיות שיוגשו בכנסת בעניין. סעיף זה גרר ביקורת מצד מבקר המדינה והיועצת המשפטית של ועדת הכלכלה.

כמו כן נכלל במתווה סעיף שמבטיח לבעלי מאגר לווייתן "חסינות" מפני כל שינוי מבנה הבעלות בו, או חיוב בתחרות פנימית, לתקופה של עד 15 שנה. לפי המתווה, יוענק לבעלי לווייתן פטור מהסדר כובל לתקופה של עשר שנים, שלאחריה יוסמך שר התשתיות - ולא הממונה על ההגבלים העסקיים - להעניק ארכה של עוד חמש שנים לפטור.

"ב–2014 נחשף ב–TheMarker כי בשטר החזקה שהעניק משרד האנרגיה לבעלי לווייתן הופיע סעיף שלפיו שינויים רגולטורים עתידיים, שעשויים להביא ל"פגיעה כלכלית מהותית" בחזקה (מבלי לפרש את המונח) - לא ייעשו אלא לאחר שהממונה על חיפושי הנפט במשרד האנרגיה בחן את משקל האינטרס הציבורי בהם, ותוך מתן התייחסות לפגיעה בבעלי המאגר "בדרך של מענה כלכלי". אבי בר אלי, דה מרקר, 27.7.2015)

 

הרצוג: נתניהו קובר את הגז של הציבור; "יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, האשים, כי חברי הממשלה "נוהגים כתוכים צייתנים או חיילים בצבא שלא ברור על מי הוא מגן". בתגובה לדיווחים על דחייה של דיון העברת הסמכויות הצפוי אמר: "נתניהו קובר את הגז של הציבור הישראלי במחשכים. אם המתווה הסודי טוב כל-כך ממה נתניהו וממשלתו מפחדים.?".

"איך אתם מוכנים להשתתף בקרקס הזה? איך יכול להיות שאתם מוכנים להצביע בלי לדעת על מה? הייתם מוכנים להצביע ככה על יציאה למלחמה? על הסכם שלום?", הוסיף יו"ר האופוזיציה. (נענע, חדשות 10, 29.6.2015)

 

זו המדינה שלנו או של הטייקונים?; שבת, 30.05.2015 בית דיזנגוף; "השבוע עבר שלב נוסף וחשוב בשוד הגז הגדול שעובר על ישראל. ממשלת ישראל נענתה לדרישת טייקוני הגז, שלא רצו לפרק את מונופול הגז, לאחר שהשתלטו על משאב הטבע של כולנו. הפוליטיקאים מעבירים את המדינה שלנו לידיים של הטייקונים. מונופול הגז הפרטי הפך להיות משרד האנרגיה האמיתי של ישראל. ישראל הופכת להיות מדינת הון-שלטון. במוצאי שבת, ה-30 במאי 2015 בשעה 20:00 נגיע לבית דיזנגוף בת"א (רחוב רוטשילד 16). שתפו, הצטרפו וצרפו את החברים. עוצרים את שוד הגז הגדול! מחזירים את ישראל לישראלים!

"אנו הוא ארגון לשינוי חברתי, הפועל לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, קידום סוגיות חברתיות וכלכליות והעשרת השיח הציבורי.   ב-30-5-כולנו-ברחובות-עוצרים-את-שוד-הגז/  www.green.org.il/

 

"מי אנחנו, המאבקים שלנו"; "כאן תורמים לסביבה, כאן נרשמים לפעילות"; "אין מציאות שאי אפשר לשנות";

"בעשור האחרון התגלו מאגרי גז טבעי משמעותיים בקרקעית הים התיכון מול חופי ישראל.

"הגז, אשר שייך לפי החוק לכלל הציבור, נשלט ומנוהל ע"י הון פרטי, טייקונים כמו תשובה ופירמות בינלאומיות כמו נובל אנרג'י. במצב עניינים זה, האינטרס הציבורי נדחק אל מול השיקולים העסקיים של החברות - הרדיפה אחר רווח וכוח, התייחסות אל אוצר טבע והשימוש בו כמוצר בעסק כלכלי, תוך התעלמות משיקולים ארוכי טווח וטובת האוכלוסייה בישראל. הממשלה והרגולטורים מאפשרים את המצב, בלי שום ניסיון רציני לחשוב על תכנון סביבתי ארוך טווח למשק האנרגיה. 

https://www.facebook.com/events/653784394756821/

 

"תחרות ופיתוח "לווייתן" יחכו להזדמנות אחרת"; (22.6.2015) - "מבט לכניעת נתניהו לתשובה ונובל אנרג'י"; "נובל היא חברת אנרגיה אמריקנית, בלי שום עניין בדמוקרטיה הישראלית ■ מעניין אותה רק למכור ביוקר וברווח מרביים לצרכן הישראלי - ולעזאזל ההשלכות המקומיות

"הסיכוי לפיתוח קידוח "לווייתן" וליצוא הגז ממנו הינו אפסי, בגלל מחיריו הנמוכים של הגז הטבעי והמצב הגיאופוליטי. מאז החמיר המצב, לאחר שרויאל דאץ'-של הודיעה על עסקה בהיקף 70 מיליארד דולר לרכישת בריטיש גז, (BG) שעימה ניהלו שותפות "לווייתן" מו"מ למכירת גז טבעי. העסקה תושלם ברבעון הראשון בשנה הבאה והיא תקבור סופית את הסיכוי לייצוא גז דרך מצרים.

"מאחר שמחירי הגז הטבעי הידרדרו לשפל ממנו הם אינם צפויים להתאושש בשנים הקרובות. על הכנסת יהיה לשקול מחדש את המיסוי שקבעה ועדת ששינסקי והרגולטור יצטרך לקבוע מחיר מרבי לגז הטבעי, שירסן את רווחיות הקרטל לרמה סבירה, כ-2-3 דולר ( MMBTUולהתקרב בכך במעט לגיניאה המשוונית). התחרות ופיתוח "לווייתן" יכולים לחכות להזדמנות אחרת. (יעקב צלאל, גלובוס, 22.6.2015)

 

עסקת 70 מיליארד הדולר עם בריטיש גז, (BG) הייתה נחתמת, וייתכן, כאשר השוק היה חם, היו נחתמות עסקאות נוספות בעשרות או מאות מיליארדי דולר, וה-60% מס היה מכניס לישראל מיליארדי $ לשנה. אך מפלגות ה"ציונים" הקפיאו את פיתוח המאגרים. לדעתי, מחשש שרווחה לישראלים תגרום לאיבוד שלטונם. את הציבור החזיקו בחושך. במקום לפשט את הדברים, ולהביא בפניו נתונים בהירים ומובנים, כדי לשתף אותו בהכרעה, עסקו בשיסוי שלוח רסן. עשו לתשובה "שודד הגז" משפט שדה

 

כתב חזי שטרנליכט: "איך הגיעו לשווי של טריליון שקלים, ומהי בעצם יחידת גז? "יש כמה שימושים הנהוגים למדידת כמות הגז. מיליארד מטר מעוקב (BCM) או טריליון רגל מעוקב TCF)). יש גם יחידה תרמית בריטית המכונה (BTU). העלות הנהוגה בחוזים הנוכחיים היא יותר מ-5.6 דולרים למיליון יחידות  (BTU).  התגליות של  ישראל מוערכות בהיקף של יותר מ-760 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי, שהם כ-240 מיליארד דולר או כטריליון (1.000 מיליארד שקלים). מהסכום הזה יגיע נתח ניכר לקופת המדינה, בהנחה שמישהו יפיק בסופו של דבר את כול הכמות הזו. (חזי שטרנליכט, "חדשות היום", 1.7.2015)

 

הקורא המצוי אינו מבין דבר מה-(BCM), TCF)), (BTU). ו-(MMBTU), אך מבין הוא את 760 מיליארד מטרים מעוקבים של גז, שהם 240 מיליארד דולר או כטריליון (1.000 מיליארד שקלים); כלומר: 3 מטרים מעוקבים של גז = 5 דולר; ו-1.000 ליטר גז טבעי שווה שקל אחד ו-35-30 אגורות. אך גם אם יחידת גז היא רק מטר מעוקב  אחד, שיעלה 4 שקלים, הציבור הישראלי משלם פי 600  או 1.800, ממחיר עלותו.

 

וכמה מקבל יצחק תשובה עבור יחידת גז (3.000 ליטר)? 5.4$ לפני מס. וכיצד מתחלקים ה-5.4$ בין הזכיין לממשלת ישראל?  3.26$ מס, ו-2.16$ לזכיין. חלוקה כזו בין מדינה שחתמה עם זכיין, כאשר המס עמד על 20%, לא קיימת באף מדינה קפיטליסטית, וישראל הקפיטליסטית (עם הפרות החוזה החוזרות ונשנות), נהגה כמדינה סוציאליסטית אוטופית עם הזכיין. יתביישו להם כול אלה שנטלו חלק בקמפיין המחאה וההכפשה נגד יצחק תשובה

 

גם לאחר גילוי מאגר הגז המצרי העצום, עדיין הישראלים עשירים בגז פי 10-8 מהמצרים המונים 82 מיליון נפש. הגז של תשובה יכול להרים את שמונה מיליון אזרחי ישראל לצמרת המדינות המפותחות. עם המחיר שמשלמת חברת החשמל עבור הגז, היא יכולה להוריד את המחיר ב-50%, ועדיין היא תהיה חברה רווחית; קביעת מחיר של 25-20 ₪ למ"ק גז לתעשייה (פי 15-12 ממחיר העלות) יזניק את התעשייה, ויוריד את עלויות הייצור; והורדת מחיר הגז הביתי לשליש או מחצית ממחירו, ישאיר בידי המפיצים מאות אחוזי רווח,ויגרום מעט רווחה לישראלים

אך ממשלה "ציונית", שהכסא והשלטון ערך עליון עבורם, לא יתנו רווחה לישראלים, שמה יאבדו את שלטונם.

 

בכבוד רב (-) מרדכי גבאי

 

 

.

המלחמה במתווה הגז

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות