20.11.2015

 

שלי יחימוביץ', הובילה את המלחמה ביצחק תשובה "שודד הגז של הציבור", בנוכלות, שקרים, ו"עליהום, והוא-הא" (פופוליזם), העלימה את העובדה שמפיקי הגז מקבלים 2.14 $ למ"ק גז, גרמה לעיכוב של חמש שנים בפיתוח מאגרי הגז, וגרמה נזק של עשרות מיליארדי דולר לשנה לציבור הישראלי

 

כיצד משכתבים היסטוריה? מתווה הגז מלמד כיצד הופכים את הלבן לשחור? מציגים תמונה מעוותת, אמצעי התקשורת חוזרת על זה השכם והערב, עד שנקלטת במוחות הציבור והופכת לאמת, שגם זליכה, המצפן של הישראלים, מתקומם נגד הגזל, כפי שקובע על ידי מפלגות הממסד.

 

מי שצופה מהצד במלחמת הממסד ביצחק תשובה, "שודד הגז", שחטף את הגז ומוכר אותו במחיר גזל; יחשוב שכול חברות התעשיה, המסחר והשירותים בישראל מולאמים, ורק הגז "של הצבור" שתשובה חטף, נמצא בשליטת טייקונים.

 

יחימוביץ' מיקדה את מלחמתה ביצחק תשובה האיש. היא מבקשת להשאיר בארץ את כול הגז של תשובה, נובל אנרגי ואלפי משקיעים, שנמצא בארבעת הבארות. משום ש"הגז שייך לפי החוק לכלל הציבור, נשלט ומנוהל ע"י הון פרטי, טייקונים כמו תשובה";  ו"האינטרס הציבורי נדחק לשוליים כאשר חברות הגז מוכרות למשק את המשאב של כולנו במחירי גזל"; "מגמה ירוקה" כתב: "מחזירים את הגז לציבור"; "עוצרים שוד הגז";  "זה או אני או תשובה".

 

כאן נעשה דיל בין מפלגות הממסד לעשות רצח אופי ליצחק תשובה (לינץ'); יחימוביץ' התסיסה את הציבור הישראלי במרמה, לדוגמה: "אי אפשר שלא להבין שאם יחידת אנרגיה עולה חצי דולר, ואתה מוכר אותה לציבור ולחברת החשמל בשישה דולר, אז מישהו פה משלם את המחיר, ושזה הציבור". יחימוביץ' הוסיפה: "הציבור מבין שעשו עליו סיבוב מאוד מאוד קשה, מאוד מאוד נצלני, מאוד לא צודק ולא הוגן. הציבור אומר את דברו". glz.co.il/1189-65063-HE/Galatz.aspx

 

את העובדה שזכייני הגז מקבלים, לאחר מס 2.14 $ ל-1.000 ליטר גז, העלימו מהציבור !  ונותר "מחיר גזל" "שוד הגז";  ו"זה או אני או תשובה"!

 

 

 

 

© צילום: אלירן רובין הפגנה נגד מתווה הגז, 

 

בארבעת בארות הגז של תשובה ונובל אנרגי יש 1.000 מיליארד מטר/קוב גז; במאגר לוויתן כ-620 מיליארד מטר קוב גז, בתמר כ-300 מיליארד, בכריש ותנין 50 ו-20 מיליארד. השווה לפי מחיר רצפה של 5$ למ"ק גז, כחמשה טרליון $ (חמשת אלפים מליארד $), שיכולים, בכול הסכם עם המפיקים, להרים את 8 מיליון הישראלים לשחקים.

 

בטבלה להלן אפשרויות הפקה לטווחים שונים וסכום התגמולים לאוצר

 

 

 

נוסף להכנסות הישירות מתגמולים, המעבר לשימוש בגז בתעשייה, ייצור החשמל, הנעת התחבורה ותעשיות הקשורות בגז, היה יוצר ערך מוסף בעשרות מיליארדי דולר לשנה. וישראל יכלה לוותר על מס-הכנסה ומע"מ, להוריד את המיסוי על יבוא, בתמורה להורדת מיסוי על יצוא. אך מלחמת מפלגת-העבודה-מפא"י בתמיכת חירות-הליכוד גרמה להפסד קונים פוטנציאלים בערכים של עשרות מיליארדים דולר לשנה. והותירה 70% מכמות הגז, ורווחתם של הישראלים קבורים בעומק 5-4 קילומטרים בתחתית הים, ל-6-5 שנים נוספות.

 

ממסד שמוריד מהמשחק כול דמות ישראלית דומיננטית, מאלה שלא מגיע להם, טרטרו את תשובה ונובל אנרגי במשך ארבע שנים (פעמיים הפר דויד גילה את הסיכומים ברגע האחרון, וסביר להניח בהוראה של רה"מ) והביאו את תשובה ונובל אנרג'י לשמור על זכויותיהם בדרך משפטית. וכאשר הסתבר לממשלת נתניהו שאנרג'י ויצחק תשובה עשויים לזכות בעשרות מיליארדי דולר פיצוי, מיהרו לרצות את הזכיינים, נסוגו מכול הדרישות, והגז, מלבד סיפוק צרכיה של ישראל, הוא כבר לא שלנו. ועם זאת עדיין יש חשש מתביעה מצד הזכיינים..! כך האכילו מפלגות הממסד את הישראלים בדג המסריח, נתנו להם את 100 מכות השוט, וישלמו את הכסף. זה תרגום גרימת ההפסדים לציבור הישראלי בעשרות מיליארדי ש"ח לשנה, וציבור חפץ-חיים אינו יכול לעבור על זה, שהאחראים לעוולה, לא יתנו את הדין.

 

בשנת 2010 מדורג היה יצחק תשובה במקום ה-17-16, בין 20 משפחות הטייקונים השולטות בישראל. אך הממסד דוחף את תשובה לפסגת הטייקונים הישראלים, ומנגח אותו. שאלה מטרידה: מדוע נטפלו דווקא ליצחק תשובה? כאשר יש בידו חוזה, שהמס קבוע היה על 20%? ובאותו זמן הורידו את המס בהדרגה לכול החברות הפועלות בישראל, מ-34% ל-26.5?  סתם, אהבת חינם!!

 

 

שלי יחימוביץ' התייצבה בראש מפלגת העבודה למלחמה ביצחק תשובה. היא מקדה את מלחמתה בתשובה, האיש, ולא בנובל אנרג'י, בתשובה ש"גנב את הגז", "השייך לציבור לפי החוק". איזה חוק יכול להפקיע את הונם של זכייני חיפוש הגז? יחימוביץ' הסוציאליסטית, משרתת 20 משפחות הטייקונים שאוכלים את הישראלים, יחימוביץ' שמצאה נקודת זכות לבעלי כי"ל, שתופח כול שנה ברווחים מניצול ים המלח, מחלק דבידנד במיליארדים ומשלם 3% מס, מצאה לו נקודת זכות, שהוא מעסיק פועלים. יחימוביץ' התסיסה את הציבור, בערמה, נוכלות ושקרים, שיאמין שיצחק תשובה "גנב את הגז" של הישראלים.

 

 

 

יחימוביץ' מי צריך עוד גולדה [צילום: פלאש 90]

 

 

 

גולדה, שרת העבודה, 1959

 

יחימוביץ', שנוהגת כקפיטליסטית חזירית עם 20 משפחות הטייקונים, עם יצחק תשובה היא בולשביקית קנאית. אין זה מספיק עבורה שהותירו אותו עם 2.14$ ליחידת חום (אלף ליטר גז), כאשר הצרכן הישראלי משלם 150-130$ עבור 48 ליטר גז, פי שש מאות ממחיר העלות, אין זה מספיק עבורה שהוקצה לתצרוכת המקומית 540 (BCM), 540 מיליארד מטר/קוב גז, שתספיק (במידה וכול התעשייה, ייצור החשמל והתחבורה יעברו לשימוש בגז) ל-60-50 שנה, היא רוצה את כול הגז, "השייך על פי החוק לציבור הישראלי".

 

וכאשר מדובר בטייקונים שלנו, בהחלטות ועדת ששינסקי 2 – נרקם דיל מפותל בהשראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לעקר את מסקנות ועדת שישינסקי 2.

"מה שמבטיח את קבורת ההמלצות הוא הדרישה שהחלטות הוועדה החדשה יתקבלו פה אחד, ואם לא, יוחזרו המלצות ועדת ששינסקי 2 במלואן לדיון חוזר בממשלה. הוועדה הזו כוללת את מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, שנאמן לאדונו ראש הממשלה שלא מאמין בהמלצות; את מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג, שהגה תוכנית שמטרתה לעקר את ההמלצות ולהשיב לכיל הטבות ב־300 מיליון דולר בשנה. (נעמה סיקולר, מ.ס.נ., 20.8.2015)

 

כתבה שמחה קורן תחת הכותרת: "לא לשקשוקה 2: אסור להאריך את הזיכיון של כיל"; "לא נסכים בשום אופן ל'שקשוקה 2'. הפעם זה כבר לא יעבוד להם" - כך נשמע אתמול בדיון אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, בעקבות הניסיון של שרים ופקידים לדון גם בהארכת זיכיון ים המלח המסתיים ב-2030.

"החברה מבקשת קודם כול להעביר סדרה של תיקונים שייתנו לכיל הטבות מופלגות (שמשמעותן המשותפת מיליארדי שקלים לשנה) בחוק עידוד השקעות הון, במס רווחי היתר של ששינסקי 2, לשנות את המשמעות הכספית של פסק הבוררות שנקבע לטובת המדינה בעניין תמלוגי העבר, כמו גם לשנות את ההחלטה שהתקבלה לפני כמה שנים להגדיל את רמת התמלוגים המינימלית שהחברה העבירה למדינה כל השנים. ואז, יפעלו אנשי החברה לכיוון ניסוח מסמך הארכת כתב הזיכיון, שיתווספו אליו עוד הטבות עתידיות. בין היתר, החברה תבקש להעתיק לכתב הארכת הזיכיון את אותו קטע שנמצא במתווה הגז הנוכחי, שמשמעותו לקבע, להגביל ולמנוע כל התערבות רגולטורית עתידית של הממשלה. (סמחה קורין ליבר, גלובוס, 20.9.2015)

 

רבי נוכלים, אמנים בנצחנות ואמיצים בעזות מצח, גניבת-דעת וערמה; מעלימים ומתעלמים מהעובדה שהדרישה של תשובה להימנעות מכול התערבות ריגולטורית עתידית, באה לאחר הגדרתם כקרטל, העלאת המס מ-20% ל-60%, קביעת מחיר תקרה, 5.4 דולר ליחידת גז, וחיובם להפנות 60% מהתפוקה לתצרוכת פנימית. באותו זמן הממשלה הורידה את המס בהדרגה לכול החברות הפועלות בישראל, מ-34% ל-26.5, ועופר-כיל, ששילם במשך עשרות שנים 3% מס, דורש החזר של מאות מיליונים וחידוש כתב הזיכיון, ויש לו לוביסטים במשרדי הממשלה.

את העובדה שזכייני הגז מקבלים, לאחר מס 2.14 $ ל-1.000 ליטר גז, העלימו מהציבור !  ונותר "מחיר גזל" "שוד הגז";  ו"זה או אני או תשובה"! גב' יחימוביץ' ספרה שיצחק תשובה בא לביתה  עם אשתו, עידן וולס, מנכ"ל תשובה אחזקות ואנשים נוספים והציע להעמיד לרשותה קרן של 100 מיליון ₪. כך, יצחק תשובה ביקש לשחד אותה.

מי שמבקש לשחד, לא בא עם עדים, אלא עם מעטפה תפוחה בבוחתה של שטרות של 100 $, מניח אותה כלאחר יד מתחת לקלסר, או עיתון ומדבר על דגים ושאר ירקות, אך לא בעניין שלשמו הגיע. עובדה, גברת יחימוביץ' הבולשביקית, סוציאליסטית או קפיטליסטית חזירית, תלוי בעניין, התייצבה נגד מחאת הקוטג', ולצדם של הטייקונים.

 

יחימוביץ': "ייצוא הגז - שוד הציבור ומכירת עתידו"; "יו"ר האופוזיציה תקפה את הודעת נתניהו ושריו על ייצוא 40% מהגז הטבעי ואמרה כי בכוונתה להגיש בג"ץ לפסילת המהלך. "מיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים של ענקי הגז" (וואלה חדשות, 19.6.2013)

הביץ' (צילום: טלי מאייר)

"פורום פעולה אזרחית יוצא למאבק על תמלוגי הגז לציבור"; "בזמן שחברות הגז והמשקיעים מנהלים מאבק נגד ועדת ששינסקי אשר המליצה במסקנות הביניים להעלות את התמלוגים מ-20% ל-60%, יוצאים פעילי  "פורום פעולה אזרחית" הפועלת למען חלוקת משאבי הטבע לכלל הציבור הישראלי למאבק נגדי, היום יגיעו עשרות פעילי "פורום פעולה אזרחית" בירושלים למחות בעת הרצאתו של פרופסור איתן ששינסקי באוניברסיטה העברית. (פורסם ע"י מערכת תשתיות, 29 בדצמבר 2010)

 

החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, לפרק את מונופול הגז, משמעותה שחברות הקידוחים שבבעלות יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י, יאלצו למכור את אחזקותיהם בתמר או לוויתן

הגדרת קרטל כוללת: 1 -  בעלות יחידה על מוצר או שירות; 2 - קביעת מחיר שרירותי; 3 - מניעת היווצרותם של מתחרים -  לתשובה אין אף פרמטר אחד, שיגדיר אותו  כקרטל.

 

קפיטליזם או סוציליזם – חייב לחול על הכלל..!

פרופ' גילה שהגדיר את תשובה כמונופול, לא מצא בכי"ל וב"בזק" מונופול, אף שהם בלעדיות -  הראשונה, בניצול משאבי ים-המלח, והשנייה על שירותי הטלפון הקווי, חופשיות לקבוע את המחיר, מונעות כניסת מתחרה נוסף, וכול הגדרות הקרטל חלות עליהם. זאת ועוד הבעלים של בזק קיבל מנתניהו כמיליארד ש"ח על שמכר את "יס" שלו לבזק שלו. בזמן שוועדת שישינסקי העלתה את המס לתשובה, מ-20 ל-60%, העלתה את המס לכי"ל מ-3% ל-12%. האם הם משלמים? שילמו? להיפך הם דורשים החזרים של מאות מיליונים וחידוש הזיכיון..!  -  הם משלנו..!

 

"כאשר בשנת 2012 חברת החשמל הרוויחה 10 מיליארד שקל; העלתה את מחיר החשמל ב-30%; "חברת החשמל תרוויח השנה 10 מיליארד שקל כתוצאה ממעבר לייצור 48 אחוז מהחשמל בגז טבעי; היא הופכת לחברה הרווחית בישראל כשהפער שבין עלויות ייצור החשמל ב-20-25 אג' לקילווט למכירתו לציבור ב-63 אג' מגיע  ל-300 אחוז או רווח נקי.

"לפני "משבר הגז המצרי" הוצאות הדלקים של החברה  עמדו על 9 מיליארד שקל בשנה,  ולאחר משבר הגז המצרי קפצו לרמת 19.5 מיליארד שקל. לפני תחילת המשבר בתחילת 2011 עמד מחיר החשמל על 48 אגורות לקילווט, והועלה  ל-63.2 אגורות העלאה של 31 אחוז, מה שיגדיל וינפח את רווחי החברה לסכומים דמיוניים, כשכל אחוז עליה במחיר החשמל שווה במאזן חברת חשמל העומד היום  על 27.5 מיליארד שקל כ-275 מיליון. (אבי זלינגר, בית אבי חי, מגזין תרבות, 8.5.2013).

 

יחימוביץ' אינה יודעת מוסר, הגינות ויושרה, כאשר הקפיטליזם החזירי שולט בישראל, היא מבקשת להלאים את בארות הגז של תשובה, נובל אנרג'י ואלפים או רבבות משקיעים, שסיכנו את כספם בחיפוש גז, ומצפים לרווחים. יחימוביץ' מדברת בשקרים: "אי אפשר שלא להבין שאם יחידת אנרגיה עולה חצי דולר, ואתה מוכר אותה לציבור ולחברת החשמל בשישה דולר, אז מישהו פה משלם את המחיר, ושזה הציבור". יחימוביץ' הוסיפה: "הציבור מבין שעשו עליו סיבוב מאוד מאוד קשה, מאוד מאוד נצלני, מאוד לא צודק ולא הוגן. הציבור אומר את דברו". glz.co.il/1189-65063-HE/Galatz.aspx; את ה"סיבוב הקשה, שאינו צודק ואינו הוגן", עושה יחימובית על הציבור הישראלי.

 

את העובדה שזכייני הגז מקבלים, לאחר מס 2.14 $ ל-1.000 ליטר גז, העלימו מהציבור !  ונותר "מחיר גזל" "שוד הגז";  ו"זה או אני או תשובה"! גב' יחימוביץ' ספרה שיצחק תשובה בא לביתה  עם אשתו, עידן וולס, מנכ"ל תשובה אחזקות ואנשים נוספים והציע להעמיד לרשותה קרן של 100 מיליון ₪. כך, יצחק תשובה ביקש לשחד אותה.

מי שמבקש לשחד, לא בא עם עדים, אלא עם מעטפה תפוחה בבוחתה של שטרות של 100 $, מניח אותה כלאחר יד מתחת לקלסר, או עיתון ומדבר על דגים ושאר ירקות, אך לא בעניין שלשמו הגיע. עובדה, גברת יחימוביץ' הבולשביקית או סוציאליסטית, תלוי בעניין, התייצבה נגד מחאת הקוטג', ולצדם של הטייקונים.

 

יחימוביץ': "ייצוא הגז - שוד הציבור ומכירת עתידו"; "יו"ר האופוזיציה תקפה את הודעת נתניהו ושריו על ייצוא 40% מהגז הטבעי ואמרה כי בכוונתה להגיש בג"ץ לפסילת המהלך. "מיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים של ענקי הגז" (וואלה חדשות, 19.6.2013)

הביץ' (צילום: טלי מאייר)

"חזינו כעת במיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים של ענקי הגז, במסווה קלוש של החלטה מקצועית", אמרה יחימוביץ' זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים שכינסו בנימין נתניהו, השרים סילבן שלום ויאיר לפיד וכן הנגיד היוצא סטנלי פישר, שבה הודיעו כי קרוב ל-540 מיליארד מטרים מעוקבים (BCM) של גז טבעי מתוך 900 BCM שנמצאו עד כה יישארו בשוק המקומי – הכולל את ישראל ושכנותיה. "במחטף ובמהירות שאין לה כל הצדקה - כאשר מדובר בהחלטה הגוזרת את עתיד הילדים שלנו, קיבלו ארבעה אנשים מבוססים ועשירים החלטה אשר תפגע ברוב המכריע של אזרחי מדינת ישראל.

" בארגון "מגמה ירוקה" הודיעו על הפגנה שתתקיים היום בכיכר רבין בתל אביב נגד ההחלטה. "אנחנו מבינים שמדובר במחטף, מבינים שההבטחות שניתנו לנו לפני הבחירות הופרו ומבינים שמוכרים את עתידנו בזול. אנו יוצאים היום לרחוב כי הגיעו מים עד נפש", נכתב בעמוד הפייסבוק של מארגני המחאה. (וואלה חדשות, 19.6.2013)

 

לאחר ארבע שנות הקפאת פיתוח מאגרי הגז על ידי ממשלת ישראל, החליטו בנובל אנרג'י לממש את זכויותיהם על-פי חוק ולנתק  את מאגרי הגז משליטת ממשלת ישראל מלבד חובתם לספק את צרכיה בגז.

 

"מונופול הגז הבהיר לנתניהו מי הבוס במשק"(21.9.2015); "המדינה מעריכה בוודאות גבוהה כי תביעה נמצאת בדרך - אם לא יאושר מתווה הגז בקרוב, צפויה החברה האמריקאית נובל אנרג'י לתבוע את מדינת ישראל במיליארדי דולרים, ובאמצעות שימוש בכלי המשפטי שהוא הכי עוין והכי לא נוח לישראל - הכלי של בוררות בינלאומית בז'נווה.

"המדינה יודעת שתביעה כזאת בדרך, גם משום שנובל חוזרת ומבהירה שבכוונתה לתבוע, וגם משום שנובל כבר נקטה הליכים מקדמיים לכך. כמעט כל הדיונים של נובל עם המדינה בשנים האחרונות נעשו באמצעות החברה הבת של נובל בקפריסין. זה לא מקרי. נובל מתכוונת לנצל בכך את האמנה להגנה על עסקים שיש למדינת ישראל עם קפריסין, המאפשרת לחברות פרטיות משתי המדינות לתבוע את המדינה שכנגד, ולעשות זאת באמצעות טריבונלים (בוררויות) פרטיים עלומי שם.

"מי שיקרא את הביקורת העולמית על סעיף בוררויות החובה בהסכמי הסחר הגלובליים יראה שהביקורת העיקרית היא שמדובר בסעיפים שמביאים את הבריונות התאגידית לשיאים חדשים - תאגידים יכולים מעתה לכופף מדינות.

 

איבדו כארבע שנים בהתדיינויות סרק

"המשא ומתן הארוך שניהלה נובל עם רשות ההגבלים התפוצץ ברגע האחרון, לאחר שהממונה על ההגבלים לשעבר, דיויד גילה, שינה ברגע האחרון את דעתו והחליט שלא להגיע להסכמה עם נובל ודלק. המשא ומתן האינטנסיבי שנוהל עם נובל לאחר מכן, צוות מתווה הגז, התפוצץ גם הוא - לאחר שהסיכום על קידום המתווה באמצעות עקיפת הממונה על ההגבלים אינו מצליח לעבור את משוכת הכנסת.

"בדרך איבדו ספקיות הגז כארבע שנים בהתדיינויות סרק, לאחר שהן קיבלו על עצמן את שינוי המיסוי של ששינסקי, ולאחר שהסכימו לקבל גם את ההצעה המקורית של רשות ההגבלים (שממנה נסוגה הרשות), וגם את ההצעה של מתווה הגז (שממנה המדינה כנראה נסוגה עכשיו). לאור זאת, תביעה של נובל נגד המדינה נראית כמעט בלתי-נמנעת.

 

"קשה להגן על התנהלות המדינה

"ההערכה היא שנובל צפויה לתבוע נזקים במיליארדי דולרים, וההערכה היא שהדיונים בכל מקרה יארכו שלוש-ארבע שנים. בתקופת הדיונים נובל כמובן תחדל מלהשקיע בישראל, וניתן להניח שהדבר יביא לעיכוב משמעותי באספקת הגז. גם כל ההבנות על מכירת המאגרים הקטנים, כריש ותנין, יבוטלו. במהלך הדיונים המדינה לא תוכל לפעול נגד נובל. למשל, היא לא תוכל להלאים את שדה לווייתן בגלל שהוא אינו מפותח, משום שלנובל יש סיבה משפטית לעיכוב בפיתוח.

המדינה, בכנות, גם לא תוכל להדוף בקלות את הטענות של נובל נגדה. בסוף, אי-אפשר להתכחש לעובדה שרשות ההגבלים בלבלה את השכל לנובל במשך שלוש שנים, ואז שינתה את דעתה. ושלאחר מכן צוות מתווה הגז בלבל את השכל לנובל במשך חצי שנה, רק כדי שגם הוא ייכשל במימוש ההסכמות עמה. פעמיים נובל הסכימה לדרישות של המדינה, ופעמיים המדינה היא זו ששינתה את דעתה לאחר הסיכום. נו, אז האם באמת אפשר לבוא בטענות לנובל על כך שהיא מתכוונת לתבוע?

"נכון גם לומר שמדינת ישראל סיפקה כאן תחמושת חינם לטענות התאגידיות נגדה בגלל התנהלות לא עקבית ולא רצינית. כבר ארבע שנים שאנחנו גוררים את רגלינו בקביעת מדיניות הגז שלנו, ופעמיים שינינו את דעתנו ברגע האחרון - קשה מאוד להגן על התנהלות כזו.

"יש עוד בעיות במתווה הגז - אין בו סיכום על הקמת צינור גז נוסף לחוף, אין בו גם התחייבות של נובל שלא לתבוע את ישראל, ואין יכולת ממשית לאכוף על נובל את פיתוח לווייתן. רק שצריכים להיות כנים ולהודות שבלי כדאיות כלכלית, כנראה שלא ניתן יהיה להכריח אף אחד להשקיע 6 מיליארד דולר בפיתוח היקר.  (מירב ראלזרוב, דה מרקט, 21.9.2015)

 

בלון "הגז שלנו" התפוצץ - "חזקה על מאגר לוויתן למשך 30 שנה" (29.9.2014); "בשלב הראשון יוקם מתקן הפקה ואחסון צף, שאליו יחובר הצינור שיזרים גז לישראל ■ ב"לוויתן" ייקדחו 8 בארות, לעומת 5 בלבד ב"תמר" ■ קצב הפקת הגז ב"לוויתן" יוכל להגיע ל-16 BCM לשנה, לעומת 10 BCM לשנה ב"תמר".

"מעבר למילוי צרכיו של המשק הישראלי, הותר לשותפויות לוויתן לייצא 50% מהגז במאגר (הכמות יכולה אף להגיע ל-75% אם מאגרים אחרים ייצאו פחות ויעשו עם לוויתן עסקת החלף), והיא אכן מחפשת לקוחות בשוק המקומי והחיצוני על מנת להצדיק את פיתוח המאגר.  (הדי כהן , גלובוס, 29.9.2014)

 

המלחמה בתשובה - להסיח דעת הציבור משוד פרי עמלו

"קופת חיסכון לילדים (26.6.2015); "מפעלים רבים בדרום משוועים לגז המוזל, וללא מקור אנרגיה זול מרחפת מעליהם סכנת סגירה. אבל בשנים האחרונות הם נפלו קורבן לחזית התנגדות מטורפת של הגופים הירוקים, הצהובים, האדומים, הצדקנים ונקיי הדעת. טענתם המרכזית אמרה שמדינת ישראל נכנעת כביכול לטייקונים ומונעת את הגברת התחרות במשק הגז. אלא שמאחורי הטענה הזו לא עומד דבר.

"האגדה שתחרות תמיד מוזילה מחירים לא נכונה. בישראל ישנן שתי חברות כבלים ולוויין מתחרות, הוט ויס, האם המחירים ירדו? לא. יש תחרות בשוק מוצרי החלב בין שטראוס לתנובה, האם המחירים ירדו? לא. גם בשוק הבנקאות יש תחרות בין לאומי לפועלים. האם אנחנו משלמים היום פחות לבנקים? לא.

 

ו"ילדי הנרות", תינוקות שנשבו, שאינם יודעים מה זה "יחידת גז", מה זה (BCM), TCF)), (BTU) ו-(MMBTU) וכמה מקבל יצחק תשובה עבור מה? הם כובשים את אמצעי התקשורת ומפגינים לא נגד 20 הטייקונים והחברות השולטות בכלכלת הארץ, אלא נגד תשובה שהשתלט על "משאבי הטבע של כולנו"!

 

המחאה של צעירי מפלגות הממסד, שימשה לממשלת נתניהו כיסוי לכך שהציבור הישראלי, להוציא את חוגי "המפתח המפלגתי", לא יהיה להם חלק בהכנסות הענק ממאגרי הגז של תשובה. עובדה, מחיר החשמל לא ירד למרות החיסכון של 15-10 מיליארד ₪ לשנה; מחיר מיכל גז של 48 ליטר נותר 140-120 $, פי שש מאות ממחיר עלותו, ומאות מיליוני ₪ תמלוגי הגז הולכים לתקציב הממשלתי, הזורם להתנחלויות, ליושבים על התורה ומערכת הביטחון, - אך לא לעיירות הפיתוח, לגמלאים, לחסרי הדיור, לבריאות וחינוך - והעליהום  נגד שוד הגז - במהופך..!

 

במדינת הג'ונגל ה"ציוני", כאשר המפלגות והתקשורת עושות יד אחת נגד אדם אינדיבידואליסט, שאינו שייך למפלגות קרטל "המפתח המפלגתי", כלהקת צבועים המוציאה טרף מפי אריה, כך התנפלו מפלגות "המפתח המפלגתי" על יצחק תשובה, שנטל סיכון והשקיע מיליארדים, ולאחר שמצא את הגז, העלו לו את המס מ-20 ל-60%, קבעו לו מחיר תקרה נמוך ממחיר השוק, ועושים לו רצח אופי "שודד הגז" של ה"ציונים". -  האם היו עושים זאת לפישמן, לעופר או לדנקנר, ואם היו עושים - היה פונה לבית הדין הבינלאומי בהאג, מסובב אותם על האצבע ולא משלם פרוטה יותר מ-20% מס שהיה בעת החתימה על כתב הזיכיון.

 

אין תקדים להפרת חוזה חתום בין מדינה לזכיין. זה לא רק  שאינו עולה בקנה אחד עם יושר והגינות, ודוגמה לחיקוי על ידי אזרחי המדינה. זה מטיל חשד של אי-יושרה על ממשלת ישראל ואזרחיה. בבגדאד סגרו עסקאות של עשרות אלפי שטרלינג בתקיעת כף, אחד שהפר הסכם, איבד את כבודו ויוקרתו, קראו לו סיבנדי או עכרות (سيبندي, عكروت) נוכל, גונב דעת, ואף אחד לא עשה עמו עסקים.

 

 

 

 

הגז לפיסבוק - 2

צרכן הגז הביתי משלם פי שש מאות ממחיר עלותו..!

 

הרצוג: נתניהו קובר את הגז של הציבור; "יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, האשים, כי חברי הממשלה "נוהגים כתוכים צייתנים או חיילים בצבא שלא ברור על מי הוא מגן". בתגובה לדיווחים על דחייה של דיון העברת הסמכויות הצפוי אמר: "נתניהו קובר את הגז של הציבור הישראלי במחשכים. אם המתווה הסודי טוב כל-כך ממה נתניהו וממשלתו מפחדים.?".

"איך אתם מוכנים להשתתף בקרקס הזה? איך יכול להיות שאתם מוכנים להצביע בלי לדעת על מה? הייתם מוכנים להצביע ככה על יציאה למלחמה? על הסכם שלום?", הוסיף יו"ר האופוזיציה. (נענע, חדשות 10, 29.6.2015);  היכן אתה חי מר הרצוג?

 

ובאמת, "איך אתם מוכנים להשתתף בקרקס הזה? כאשר הגז נמכר לצרכן הביתי פי שש מאות ממחיר עלותו..! "ילדי הפרחים" דורשים להוריד את מחיר יחידת הגז ל"גג" 3 דולר, כאשר תשובה מקבל 2 דולר ו-14 סנט ליחידת גז (1.000 ליטר). ממש קרקס..!

הקרטל בישראל מקיף את המסחר והשירותים; מדברים על קרטל, על פירוק הקרטל, כאשר אנרג'י ותשובה נתונים לתחרות בינלאומית, יש להם מחיר גג, השטח פתוח לכניסתם של מתחרים ללא הפרעה, ומחויבים להוריד את המחיר בהתאם לתנודות השוק. ואילו בישראל אין לך שירות, מסחר או תעשייה שאינו קרטל. אמנם, להלכה, אנשי הענפים השונים אינם מאוגדים רשמית בקרטל; אך למעשה, אין תחרות בין מאות יזמי הבניה, ומחיר הדירות עולה בהתמדה ב-15 השנים האחרונות; יש לנו יצרני לבן וגבינה שונים אך אף פעם לא התחרו ביניהם. בזק שהיא קרטל, ששרות הטלפוניה סגור בידיה, ומונעת אפשרות כניסת מתחרים, שיציעו מחיר נמוך יותר, קיבלה מנתניהו כמיליארד ש"ח על שהבעלים מכר את "יס" שלו לבזק שלו.

"בזק מסרבת לפתוח את רשת הטלפוניה הקווית שלה לשימוש מתחרים בניגוד לדרישת משרד התקשורת, וארדן וברגר התכוונו להשתמש באישור המיזוג כקלף מיקוח כדי לכפות עליה לעשות זאת. )אופיר דור, כלכליסט, 24.6.2015)

 

"כיל שילמה 3% מס; "ח"כ יחימוביץ' תוקפת את ההקלות לכיל בדוח ששינסקי 2 ■ "עמית לנג אומר בראיון ל'גלובס' שהוא יילחם בששינסקי - זה מראה לכם בדיוק אצל מי הוא עובד"

"ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) תוקפת את ההקלות הצפויות לכיל בדוח הסופי של ועדת ששינסקי 2 ותוקפת את מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג שהתייצב לצד כיל בראיון ל"גלובס" בשבוע שעבר. לנג יגיש גם עמדת מיעוט בוועדת ששינסקי 2 כיוון שהוא סבור שההמלצות קיצוניות מדי נגד כיל.

"יחימוביץ' לא חסכה שבטה משר האוצר יאיר לפיד וטוענת כי הוועדה שהקים - ועדת ששינסקי 2 - רק בזבזה זמן: "החוק אפשר לשר האוצר לגבות כבר אז 15% תמלוגים והוא השאיר את ה-3% העלובים האלה והקים ועדה שדנה בזה כמעט שנה. מעניין, על הקיצוצים בחינוך ובשירותים חברתיים לא מקימים ועדות ולא שומעים אף אחד (שירות גלובוס, 20.10.2014)

 

זה בתקופה שה"ציונים" קרקפו את הציבור הישראלי, כאשר העמיסו על הזכיינים הררי הגבלות ותביעות, שלא יוכלו להמשיך בפיתוח מאגרי הגז, וכול ההגבלות והתביעות, נתפרו במיוחד עבור יצחק תשובה, כאשר עופר-כי"ל מנצל את משאב הטבע היותר חשוב בישראל, את ים המלח, ומשלם 3% מס. ומה עם 20 משפחות הטייקונים שאוכלים את הישראלים? נו מה? הם שלנו..!

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה בתגובה: "כיל הרוויחה 819 מיליון דולר רווח נקי  ב-2013, חילקה דיבידנד  של 2 מיליארד דולר והיא משלמת למנכ"ל סטפן בורגס 23 מיליון דולר בשנה, 1.7 מיליון דולר בחודש, היא צריכה לאיים?  (ביזפורטל, 20.10.2014)   www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/395198

 

פרופ' שישינסקי אדם אמיץ..! הוא מבצע את התכתיבים של שלטון טרסט "המפתח המפלגתי"! אך ידי שישינסקי כבולות כאשר מדובר בכי"ל-עופר, בדנקנר ושאר טייקונים שמגיע להם, וחופשיות, לתת למשיסה, את מי שלא מגיע לו. לשים לב לעובדה שהחלטות הממסד לגבי הישראלים שלא מגיע להם, הם גיליוטינה, ויש להם "ילדי פרחים" שיעשו לזה שלא מגיע לו משפט שדה, עלילות זדון ורצח אופי. ואילו לאלה שמגיע להם, התקשורת ו"ילדי הפרחים" שרים להם מה יפית. אמנם שלי יחימוביץ' כתבה שכי"ל משלמת שכר מופקע למנהלים ומחלקת דיווידנדים במיליארדים. אך נגד כי"ל ובזק לא נערכו  הפגנות וצאצאי מפא"י וחירות בשלטון נאלמים.

 

דעת מומחה בתחום הגז -  "עובדות ומיתוסים על משק הגז"; (14.7.2015) "הפולמוס על מתווה הגז עולה מדרגה, אך הפוליטיקה, היצרים והפופוליזם מונעים דיון בדבר החשוב מכל: העובדות • אמיר פוסטר, אנליסט מומחה לשוק האנרגיה, עם כל מה שבאמת צריך לדעת: מחירי הגז, תשואת היזמים, חלקו של הציבור ונזקי הרגולציה • נותנים למספרים לדבר.

"מאז התפטר הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, חלה עליית מדרגה בפעילותם של פוליטיקאים וארגוני מחאה המתנגדים להסדר שיאפשר להתניע מחדש את סקטור הגז הטבעי. הללו שוטפים את התקשורת בפרץ הפחדה חסר תקדים, ובשבועות האחרונים המאבק עולה מדרגה בכדי לפגוע בהחלטת הממשלה. "שוד הגז", "מחירי הגז בישראל כפולים מהמקובל בעולם", "נתניהו הוא הלוביסט של חברות הגז”, ועוד שלל טענות יצירתיות שאינן קשורות למציאות ממלאות את החלל.

"אין פלא אפוא שמרבית הציבור כבר מבולבל ולא מבין על מה המאבק - האם הוא על "מחיר הוגן"? הלאמה? הגדלת המיסוי? נראה שאף אחד לא יודע. מי שבקיא בפרטים המקצועיים ורואה כיצד מסולפות העובדות מקבל את הרושם שלמעשה המאבק הוא על עניין אחר לגמרי, הקשור יותר בפוליטיקה ופחות ב"טובת הציבור". (אמיר פוסטר, "מידה", 14.7.2015)

 

כאשר מחפשים את הסיבה ליחס המועדף, לו זכה יצחק תשובה, לא מוצאים דבר מלבד העובדה, שיצחק תשובה שייך ליוצאי יהדות האסלאם, והוא לא נדחף להתחכך ולתמוך במפלגות השלטון. אז ברור שלא מגיע לו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), טען, שמי שתומכים בהגדלת חלקה של המדינה בתגליות הגז האחרונות משתייכים ל"ארגוני שמאל פונדמנטליסטי", שמטרתם להשתית בישראל "כלכלה סובייטית". (מאמר מערכת, אתר הארץ, 8.10.2010); המתנגדים נאלמו, וכרגיל, כול מפלגות הממסד ה"ציוני" השתתפו בלינץ'.

 

"תגלית הגז הענקית של החברה האיטלקית Eni מאיימת על משק הגז הישראלי משום שפירושה ירידה בסיכויים לחתימת הסכמי יצוא גז מהמאגרים תמר ולווייתן למתקני הנזלת הגז במצרים, וכן הרעה אפשרית בתנאי חוזים אלו - מבחינת המחיר והיקף ההתחייבות לרכישת גז - אם אכן ייחתמו.

"משרד האנרגיה המצרי חתם על הסכם עם Eni - כפי שכבר דווח ב"רויטרס" בתחילת יולי - שקבע את מחיר הגז בין מקסימום של 5.88 דולר ליחידת אנרגיה למינימום של 4 דולר ליחידת אנרגיה, (אורי טל טנא, כלכליסט, 7.8.2015); [ה-"מינימום של 4 דולר" - הוספה של העורכים, וראה להלן]

 

אורי אבנרי על שלי יחימוביץ'- ציטוט; "ניצנים של צביעות; "יש לי תחושה שיחימוביץ' מצליחה להצטייר כאישה כוחנית, חסרת מעצורים שאינה מהססת להדיח כל מי שעומד בדרכה ויהיו זכויותיו אשר יהיו. שלי רואה עצמה כבר כמי שעתידה לנעול את נעליה של גולדה מאיר שכל הגברים סביבה בממשלה היו אחוזים חיל ורעדה. בקיצור ­ שומר נפשו ירחק ממנה. http://avneri­a.co.il/printVerBlog.asp?id=736 3/6  

 

"במפלגת העבודה אין כלל מבקר פנים או מוסד לביקורת כמתחייב בחוק המפלגות ומחוקת מפלגת העבודה. על­-פי החוק, כל המתמודדים לראשות מפלגת העבודה היו צריכים להעביר את כל הדוחות הכספיים שלהם למוסד לביקורת שהיה אמור להעבירם למבקר המדינה. בתשובה לכך קיבלנו מכתב מעורך הדין דוד נהיר, יועצו הבכיר של מבקר המדינה, שבו נאמר בין השאר: "לאור חשיבותה של פניה זו הורה מבקר המדינה להעבירה לבחינתו של הגוף המתאים. (אריה אבנרי:­ "שלי לא פרה קדושה" (125) ­גרסה להדפסה 7.11.2015 http://avneri­a.co.il/printVerBlog.asp?id=736 4/6 במשרד מבקר המדינה".

אבנרי מעלה טענות רבות  על התנהלותה של שלי יחימוביץ', שאינם עולים בקנה אחד עם יושרה, הגינות ומנהל תקין.  האתר של אורי אבנרי http://avneri­a.co.il/printVerBlog.asp?id=736

 

 

פט-גז נערכים למאבק -  "מתוך הפורום: "יש תחושה שיחימוביץ' מנצלת את כל נושא יצוא הגז לפופוליזם, הרי לא הגיוני לקבור כאלה הכנסות"

"קראו לנו מהמרים חסרי אחריות ורימו אותנו, אבל בלי ה"הימור" הזה שלנו - קידוח 'תמר' לא היה מתבצע"

"ביום שבת לפני שבוע חובר מאגר 'תמר' לצנרת בישראל. מדובר ברגע היסטורי וכיאה לרגעים שכאלה - ראש הממשלה בירך וכך גם הנשיא, שר האנרגיה ועוד שורה ארוכה של מכובדים. חלקם הכירו תודה לרוח היזמית של תשובה, אף אחד מהם לא הזכיר את המשקיעים הפרטיים - אלה שסיכנו את כספם טרם התגלית בינואר 2009 ותרומתם הייתה מכרעת". 

"משקיע פרטי גדול שפעיל ב 'פורום ישראמקו' שבאתר 'דיבורסה' אמר השבוע ל-Bizporta כי "אנחנו, המשקיעים הפרטיים, זכינו בשנים האחרונות ליחס נבזי מהתקשורת, מהאקדמיה וחברי הכנסת ובעיקר מיחימוביץ'. קראו לנו מהמרים חסרי אחריות. אבל ללא "ההימור" שלנו תעשיית הגז לא הייתה מתחילה ולא היה מתבצע קידוח 'תמר' שמהווה עבור המדינה את הנס הכלכלי הגדול בכל הזמנים". 

"אותו משקיע מסתובב גם בימים משמחים אלה בתחושה קשה, "הציבור שלנו רומה ע"י מדינתו. אחרי כל הררי ההתפלפלויות סביב סאגת ששינסקי הדברים באמת פשוטים מאד: הלכו אנשים והשקיעו בחיפושי גז אחרי שהמדינה עודדה אותם לכך באמצעות חוק מיוחד שהבטיח להם הטבות. ברור שללא ההטבות הקידוח לא היה מתבצע. לאחר התגלית המדינה טרפה את הקלפים, התכחשה להבטחה ולחוק, ניסחה נימוקים ותירוצים מוזרים כדי להצדיק את הרמייה". 

"בשבוע החולף הבהירה יו"ר האופוזיציה את עמדתה בנוגע להמלצות דו"ח צמח ולמעשה הכריזה על המאבק הבא. בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה יחימוביץ' כי "אסור לאפשר לברוני הגז למכור את האוצר הזה ברחבי העולם - נילחם נגד מסקנות ועדת צמח". צחי אזר ('רציונאל'), מנהל פורום רציו ב'דיבורסה' אמר היום ל-Bizportal כי "בתחושה שלי יש פה סוג של פופוליזם מצד יחימוביץ' ולא ברור אם היא באמת מאמינה במה שכתבה או שפשוט היא רוצה להצטייר כאופוזיציה לוחמת. הרי אף אחד לא חושב שנכון יהיה לקבור הכנסות של מיליארדים באדמה". (יוסי פינק, ביזפורל, 7.4.2013)

 

יחימוביץ': "נעתור לבג"ץ שיפסול את יצוא הגז"; "באופוזיציה ובארגונים החברתיים שהובילו את המאבק נגד יצוא הגז, לא מסתפקים בהחלטת נתניהו להקטין את כמות הגז שישראל תייצא, ומוסיפים לדרוש כי מסקנות צמח יגנזו וההכרעה תועבר לכנסת. יו"ר האופוזיציה הודיעה כי תעתור לבג"ץ עם ח"כים נוספים, וגם בקואליציה מבקרים את ההחלטה. (אביטל להב, פורסם:  19.06.13)

 

"דיון גורלי בבג"ץ על העתיד האנרגטי של מדינת ישראל"; "ביום ראשון הקרוב (20.10) בשעה 11:00 יתקיים בפני הרכב מורחב של שופטי בג"ץ דיון גורלי ובעל השפעות מכריעות על העתיד האנרגטי של מדינת ישראל.

"יחימוביץ': "הממשלה נתנה לתשובה ולנובל אנרג'י 300 מיליארד ש"ח במתנה, והתחייבה ליצוא גז בלי לדעת מהן באמת עתודות הגז של ישראל -  מה שעלול להשאיר אותנו עם אפס גז טבעי לעצמנו. (האתר של שלי יחימוביץ', דה מרקט, 17.10.2013)  

https://www.shelly.org.il/taxonomy/term/602/all?page

 

הגיון ושיקול-דעת של עיתונאית בכירה שהפכה לי"ר מפלגה -   למנוע מהזכינים לייצא גז, היה מוביל את ישראל לבוררות ולבית-משפט, דוחה את פיתוח בארות הגז לעוד 5-4 שנים, כאשר אין לה פרומיל אחד של סיכוי להצדיק את התנהלותה הבולשביקית נגד הזכיינים.

 

"בג"ץ קבע: הכנסת לא תדון ביצוא הגז";

"ברוב של חמישה שופטים מול שניים, בג"ץ דחה את העתירות להחזיר את נושא יצוא הגז לכנסת, בטענה החלטה בעלת משמעות כלכלית כה גדולה חייבת לעבור דרך הכנסת ואינה יכולה להסתיים בהחלטת ממשלה בלבד. הנימוקים להחלטת השופטים טרם נמסרו. רה"מ והשרים בירכו על ההחלטה

"המאבק על הדיון ביצוא הגז הגיע לסיומו בניצחון של הממשלה: ברוב של 5:2 דחו שופטי בג"ץ את העתירה שהוגשה נגד החלטת הממשלה על מתווה ייצוא הגז הטבעי שנתגלה בים התיכון, והבקשה להחזיר את הדיון על הנושא לכנסת. בשל החשיבות של הכרעה מהירה, שכן הגז כבר התחיל לזרום, השופטים העבירו את פסק הדין ללא נימוקים, שיימסרו בהמשך.  (אביאל מגנזי וליאור גוטמן, יינט, 21.10.13)

 

 

אמיר חייק עונה ליחימוביץ': "רק מי שחתם ראשון יקבל גז בוודאות. השאר יתפללו שיהיה בסדר"; "מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, תקף היום (ב') בכנס המזון של התאחדות התעשיינים שנערך בכפר המכביה את דבריה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ'', שאמרה בבוקר, כי במאגר תמר יש די גז לפיתוח התעשייה, ולכן אין לחץ להגיע לפשרה עם מפיקות הגז ממאגר לויתן, דלק ונובל אנרג'י.

חייק אמר כי בירר מה שיחימוביץ' אמרה לגבי הגז ומצא, כי בניגוד לדבריה, "אין מספיק גז בתמר. יש שורה ארוכה של לקוחות בהסכמים לא מחייבים. רק מי שחתם ראשון יקבל גז בוודאות והשאר יתפללו שיהיה בסדר. לכן צריך לפתח את לווייתן. לדוגמה, מפעל האמוניה לא יעבור ממפרץ חיפה לנגב ללא הסכם גז מחייב וזה לא יקרה לפני פיתוח לווייתן. אבל למה לבלבל אותנו עם עובדות?

"חייק הוסיף כי יש משבר אמון בין הממשלה לתעשייה. לדבריו, התעשייה לא מתנגדת ליבוא ולביטול תקנים, אולם רוצה הדדיות ליצוא הישראלי. "יש משבר אמון גדול בין הממשלה לתעשייה. כמעט כל יום אנחנו נתקלים בתעשיין שמחליט לא להשקיע בישראל אלא בחו"ל", אמר. "במקום לדבר על צמיחה, פריון ותחרות, מדברים איתנו על יוקר המחיה. כי מישהו פוחד לומר את האמת ולקחת אחריות. אבל ההזנחה של החקלאות והחבטות בתעשיית המזון הן רשלנות פושעת. וכשירצו לתקן יהיה מאוחר מידי. כל אחד שאין לו מה לעשות קם בבוקר וממציא רפורמה".   (אורה קורן, דהמרקט, 15.6.2015)

 

"פוצץ המשא ומתן בין חברות הגז לבין הממשלה) "18.6.2015); "קצה התיקונים במתווה הפשרה של הממשלה לפירוק מונופול הגז הגיע היום לכדי מבוא סתום כשנובל אנרג'י לא הסכימה לקבל שינויים בסעיף היציבות הרגולטורית הידוע לשמצה. שטייניץ עדיין טוען שהמתווה יובא לאישור השבוע למרות שנציגי נובל אנרג'י עוזבים את ישראל

"שר האנרגיה יובל שטייניץ דיווח הבוקר כי סגן נשיא נובל אנרג'י עוזב את הארץ. סגן הנשיא הגיע לארץ לצורך מרתון שיחות עם נציגי הממשלה כדי לסדר את הדרישות לשינוי מתווה הגז שיצר השימוע הציבורי על מתווה הגז. על פי ההשערות השינויים שסוכם עליהם היו הורדת מחיר הגג ליחידת גז מ-5.4 דולר ל-4.9 דולר ואבני דרך נוקשים יותר לפיתוח מאגר לוויתן, והשינויים שגרמו לפיצוץ היו דרישה לוותר על סעיף היציבות, שהיה אמור להבטיח למונופול הגז כי המדינה תבטל בעצם את האופציה שלה לפעול מול המונופול גם בממשלה וגם בכנסת במשך עשור. (תשתיות, 18.6.2015).

 

"שימוש בגז הטבעי במשק יכול לחסוך יותר כסף למדינה על בריאות מרווחי ששינסקי"; "שימוש בגז הטבעי במשק יכול לחסוך יותר כסף למדינה על בריאות מרווחי ששינסקי"

"כך אמר אייל עופר, יועץ השר להגנת הסביבה, בוועידה לאנרגיה וכלכלה. עופר הדגיש את הצורך להכניס את הגז הטבעי לשימוש בתחבורה, ואמר כי זה יחסוך 99% מהחלקיקים המזהמים שנפלטים בשימוש בתחבורה בדלק.  (אייל עופר, תשתיות, פורטל תשתיות, תעשייה ואנרגיה, 18.6.2015)

 

זמפלגת העבודה ממשיכה להתסיס את הציבור! "זו המדינה שלנו או של הטייקונים"?; שבת, 30.05.2015 בית דיזנגוף; "השבוע עבר שלב נוסף וחשוב בשוד הגז הגדול שעובר על ישראל. ממשלת ישראל נענתה לדרישת טייקוני הגז, שלא רצו לפרק את מונופול הגז, לאחר שהשתלטו על משאב הטבע של כולנו. הפוליטיקאים מעבירים את המדינה שלנו לידיים של הטייקונים. מונופול הגז הפרטי הפך להיות משרד האנרגיה האמיתי של ישראל. ישראל הופכת להיות מדינת הון-שלטון. במוצאי שבת, ה-30 במאי 2015 בשעה 20:00 נגיע לבית דיזנגוף בת"א (רחוב רוטשילד 16). שתפו, הצטרפו וצרפו את החברים. עוצרים את שוד הגז הגדול! מחזירים את ישראל לישראלים!

"אנו הוא ארגון לשינוי חברתי, הפועל לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, קידום סוגיות חברתיות וכלכליות והעשרת השיח הציבורי.   ב-30-5-כולנו-ברחובות-עוצרים-את-שוד-הגז/  www.green.org.il/

 

"מי אנחנו, המאבקים שלנו"; "כאן תורמים לסביבה, כאן נרשמים לפעילות"; "אין מציאות שאי אפשר לשנות";

"בעשור האחרון התגלו מאגרי גז טבעי משמעותיים בקרקעית הים התיכון מול חופי ישראל"; "הגז, אשר שייך לפי החוק לכלל הציבור, נשלט ומנוהל ע"י הון פרטי, טייקונים כמו תשובה ופירמות בינלאומיות כמו נובל אנרג'י. במצב עניינים זה, האינטרס הציבורי נדחק אל מול השיקולים העסקיים של החברות - הרדיפה אחר רווח וכוח, התייחסות אל אוצר טבע והשימוש בו כמוצר בעסק כלכלי, תוך התעלמות משיקולים ארוכי טווח וטובת האוכלוסייה בישראל. הממשלה והרגולטורים מאפשרים את המצב, בלי שום ניסיון רציני לחשוב על תכנון סביבתי ארוך טווח למשק האנרגיה.  https://www.facebook.com/events/653784394756821/

 

"התגלו מאגרי גז טבעי"..! כיצד התגלו? מה זה חשוב. העיקר התגלו..! ו"הגז, אשר שייך לפי החוק לכלל הציבור, נשלט ומנוהל ע"י הון פרטי, טייקונים כמו תשובה", ו"התייחסות אל אוצר טבע והשימוש בו כמוצר בעסק כלכלי", -   הזויים, חיים במדינה בולשביקית שכול העסקים מולאמים בה, מלבד מאגרי הגז, שנתגלו באקראי -  ויצחק תשובה שדד אותם..! זה ברוח ה"עלה בהר הבט, כול שתראה רש", של שאול טשרניכובסקי, שאימץ את ידי ה"ציונים" לבצע את הג'ינוסייד ביהודי פלסטין במהלך מלחמת-העולם הראשונה

 

"פיתוח מאגר לוויתן יידחה בשנתיים" (18.6.2015); "הגז ממאגר לוויתן צפוי להתחיל לזרום רק לקראת שנת 2020, לאחר שהממשלה הסכימה לדרישת מונופול הגז לדחייה

זהבה גלאון חייה בג'ונגל, אין חוק ואין הגינות. היא אמרה היום: "ראש הממשלה שוב נכנע לתשובה ונובל אנרג'י. במקום להבהיר לשותפות בלוויתן שהמדינה היא הבעלים של הגז, הממשלה הופכת את חברות הגז לבעלים של המדינה.

"כל בוקר אנחנו קמים לעוד כניעה של הממשלה לטייקוני הגז. ראש ממשלה עם חוט שדרה היה לוקח לשותפות בלוויתן את הרישיון כבר מזמן, על אחת כמה וכמה עכשיו, כשהן דורשות להפר את תנאי הרישיון ולדחות עוד את מועד פיתוח לוויתן. במקום לעשות את המעשה המתבקש וההכרחי הזה, ראש הממשלה עובד בשביל תשובה ונובל אנרג'י ומפקיר בצורה פושעת את האינטרס הציבורי.

"ממשלת ישראל שכחה שהגז הטבעי הוא משאב ציבורי, ולכן גם נדרש רישיון מהמדינה כדי לחפש ולהפיק אותו. השותפות בלוויתן, שמבקשות לרמוס את טובת הציבור ולעשוק את אזרחי ישראל, לא ראויות להמשיך ולהחזיק ברישיון. במקום להבהיר לחברות שהמדינה היא הבעלים של הגז, הממשלה הופכת את חברות הגז לבעלים של המדינה". (תשתיות, 18.6.2015 פורטל תשתיות, תעשייה ואנרגיה); זאת זהבה גלאון שניצחה על הלינץ' השני ביצחק מרדכי, טוענת שהזכיינים פעלו ללא רישיון, ומפנה את תשומת הלב של הציבור מהטייקונים "שלנו".

 

"תחרות ופיתוח "לווייתן" יחכו להזדמנות אחרת"; (22.6.2015) - "מבט לכניעת נתניהו לתשובה ונובל אנרג'י"; "נובל היא חברת אנרגיה אמריקנית, בלי שום עניין בדמוקרטיה הישראלית ■ מעניין אותה רק למכור ביוקר וברווח מרביים לצרכן הישראלי - ולעזאזל ההשלכות המקומיות

"הסיכוי לפיתוח קידוח "לווייתן" וליצוא הגז ממנו הינו אפסי, בגלל מחיריו הנמוכים של הגז הטבעי והמצב הגיאופוליטי. מאז החמיר המצב, לאחר שרויאל דאץ'-של הודיעה על עסקה בהיקף 70 מיליארד דולר לרכישת בריטיש גז, (BG) שעימה ניהלו שותפות "לווייתן" מו"מ למכירת גז טבעי. העסקה תושלם ברבעון הראשון בשנה הבאה והיא תקבור סופית את הסיכוי לייצוא גז דרך מצרים.  (יעקב צלאל, גלובוס, 22.6.2015)

 

"שימוש בגז הטבעי במשק יכול לחסוך יותר כסף למדינה על בריאות מרווחי ששינסקי"; "שימוש בגז הטבעי במשק יכול לחסוך יותר כסף למדינה על בריאות מרווחי ששינסקי"

"כך אמר אייל עופר, יועץ השר להגנת הסביבה, בוועידה לאנרגיה וכלכלה. עופר הדגיש את הצורך להכניס את הגז הטבעי לשימוש בתחבורה, ואמר כי זה יחסוך 99% מהחלקיקים המזהמים שנפלטים בשימוש בתחבורה בדלק

"מדינת ישראל יכולה בתוך 16 חודשים להביא לכך שנקבל שני צינורות משני מאגרים שמספקים לישראל יותר ממה שהיא צריכה ואז מה שצריך לעבוד עליו זה הביקושים הפנימיים. להערכתי מדינת ישראל יכולה לחסוך יותר בעלויות בריאות מאשר המיסים שהיא תרוויח על הגז במיסי ששינסקי". (תשתיות, פורטל תשתיות, תעשייה ואנרגיה, 18.6.2015)

 

"המו"מ על מתווה הגז בישורת האחרונה: סגן נשיא נובל אנרג'י הגיע לישראל"; "השינויים הצפויים: נוסח אחר של "סעיף היציבות", הוספת אבני דרך לפיתוח לוויתן וחיוב החברות ברכש מקומי ■ הערכות: המתווה יובא לאישור הממשלה בשבוע הבא.

 

 

 

 

"סגן נשיא נובל אנרג'י, קית' אליוט, הגיע לישראל לסדרת פגישות עם נציגי הממשלה במטרה לסגור קצוות אחרונים במתווה הגז. אתמול (א') התקיים מרתון פגישות בין אנשי חברות הגז דלק ונובל לבין צוות הרגולטורים האמון על המתווה, בראשות שר האנרגיה יובל שטייניץ, והיום צפויות להתקיים פגישות נוספות. עדיין לא נקבע מועד לדיון במתווה הגז בממשלה, אך בניגוד להערכות המוקדמות שלפיהן ניתן יהיה לסיים את הדיונים ולהגיע להסכמות עוד השבוע, נראה כי הדיונים יגלשו אל עבר תחילת השבוע הבא. במוקד חילוקי הדעות בין הצוות המקצועי לנציגי חברות הגז עומדים מחיר הגז, סעיף היציבות ופיתוח מאגר לוויתן. הדיון בממשלה ייקבע לפי ההקדמות בדיונים.   (גלוובוס, 11.8.2015)

 

"מתווה הגז מתפורר: מצרים מדווחת על תגלית גז ענקית"; ענקית האנרגיה האיטלקית ENI טוענת כי חשפה שדה גדול ב-40% מלווייתן - בעוד שבישראל טענו כי למצרים אין די גז, ולכן קיימת דחיפות באישור המתווה.  ENI אמורה להיות אחת מלקוחות היצוא מתמר

"היות ש  ENi-מחזיקה ב-40% ממתקן הנזלת הגז של קבוצת פנוסה גז בצפון מצרים. קבוצה זו ביקשה לרכוש באופן מהיר את הגז המיוצא ממאגר תמר - ולשם מימוש העסקה התגייסה ממשלת ישראל למכת ויתורים מקיפה לחברות הגז. (אבי בק אלי, דה מרקר, 30.8.2015)

 

"לנובל אנרג'י שליטה עצמאית במאגר לוויתן" (29.9.2015); "בשלב הראשון יוקם מתקן הפקה ואחסון צף, שאליו יחובר הצינור שיזרים גז לישראל ■ ב"לוויתן" ייקדחו 8 בארות, לעומת 5 בלבד ב"תמר" ■ קצב הפקת הגז ב"לוויתן" יוכל להגיע ל-16 BCM לשנה, לעומת 10 BCM לשנה ב"תמר"

"לפני ימים אחדים הגישו השותפויות במאגר הגז "לוויתן" למשרד האנרגיה והתשתיות הלאומיות את השלב הראשון בתוכנית פיתוח לוויתן. כך נודע ל"גלובס". במסגרת שלב זה, יוקם מתקן הפקה ואחסון צף (FPSO) בעל קיבולת של 16 מיליארד מטר מעוקב בשנה (BCM), שאליו יחובר הצינור שיזרים גז למשק הישראלי.

עוד נודע ל"גלובס" כי קצב הפקת הגז ממאגר לוויתן יוכל להגיע ל-16 BCM לשנה, בעוד קצב ההפקה של מאגר תמר מגיע ל-10 BCM בשנה. מדובר בגידול של כ-60%. כמו כן, במאגר לוויתן ייקדחו שמונה בארות לעומת חמש בארות בלבד בתמר.

"עלות הפיתוח של לוויתן כולל ה-FPSO עשויה להגיע ל-6.5 מיליארד דולר, אך למרות העלות הגבוהה מסתמן כי זוהי האופציה שתאפשר לגז לזרום במהירות המרבית למשק הישראלי.

"לפי הערכות, הגז מלוויתן צפוי להתחיל לזרום לישראל רק בתחילת שנת 2018, ומתקן ההפקה והעיבוד יחסוך את הזמן הממושך שעשוי לקחת באישורים ובהיתרים שלהם יזדקק מתקן יבשתי.

"יתרון נוסף של תוכנית כזו הוא חיסכון ומהירות יחסיים ביצוא, אם שותפויות לוויתן ירצו לייצא את הגז באמצעות צינור ימי לטורקיה או למצרים. במקרה של יצוא למדינות אלה, יהיה אפשר לחבר צינורות ממתקן ה-FPSO שנמצא בלב ים למדינות שעמן ייחתמו החוזים הסופיים, וכך נחסך המרחק שבהבאת הגז לחוף הישראלי ויצואו משם.

"במרס 2014 הוענקה לשותפות לוויתן החזקה על מאגר לוויתן למשך 30 שנה, והיא נדרשה להגיש את תוכנית פיתוח בתוך שישה חודשים. בשטר החזקה צוין כי תוכנית הפיתוח של מאגר לוויתן צריכה לכלול תשתית שתוכל לספק כ-9.2 BCM בשנה לשוק המקומי, והשותפויות מתכוונות לעמוד בדרישה זו.

"הממונה על הנפט יתיר לשותפויות לספק פחות לשוק המקומי, אם יהיו מאגרים אחרים שיוכלו להזרים את הגז במקומו בזמן סביר, כמו מאגרי תנין וכריש.

"מעבר למילוי צרכיו של המשק הישראלי, הותר לשותפויות לוויתן לייצא 50% מהגז במאגר (הכמות יכולה אף להגיע ל-75% אם מאגרים אחרים ייצאו פחות ויעשו עם לוויתן עסקת החלף), והיא אכן מחפשת לקוחות בשוק המקומי והחיצוני על מנת להצדיק את פיתוח המאגר.

"במסגרת הניסיונות, חתמו שותפויות לוויתן על הסכמי הבנות למכירת 3 BCM  גז בשנה לירדן במשך 15 שנה, כ-0.3 BCM בשנה לפלסטינים, ו-7 BCM בשנה לחברה הבריטית BG שגם לה מתקן הנזלה במצרים. כמו כן, עד לפני כמה חודשים בחנו יזמיות הגז את האפשרות לייצא גז למזרח הרחוק באמצעות הנזלתו ויצואו כגז טבעי נוזלי. (גלובוס, הדי כהן, 29.9.2015)

 

"אילו דרעי באמת היה דואג לפריפריה ולנגב והגליל, הוא היה צריך להיאחז במשרד הכלכלה ולא לתת אותו לאיש. הוא היה יכול להפעיל את סמכותו ולפעול למען מתווה גז משופר שיכול באמת לקדם את הפריפריה.

"ההתנהלות של נתניהו בסוגיית הגז היא שערורייתית. מה שהוא מוכן לעשות כדי להעביר מתווה בעייתי מעורר סימני שאלה ואלו מן הסתם יתבררו בעתיד. (סמי פרץ, מ.ס.נ., 1.11.2015)

 

"שר הכלכלה אריה דרעי הודיע היום (1.11.2015) על התפטרותו מתפקידו. זאת, כשברקע רצונו של דרעי לעבור מן המשרד וכן לחצי נתניהו עליו במסגרת הניסיון להביא לאישור פשרת הגז עם טייקוני האנרגיה.

"בתגובה להודעת נתניהו תקפה יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון את מהלך ההתפטרות. "יש הרבה מה להגיד על הדיל הבזוי הזה - שהוא מסריח עד השמיים משחיתות ומקשרי הון-שלטון, שהוא משרת בלי בושה את יצחק תשובה ונובל אנרג'י, שנתניהו ודרעי מפקירים את הציבור והופכים את הדמוקרטיה הישראלית לאוליגרכיה שבה טייקוני הגז שולטים במקורות האנרגיה, בכלכלה, בפוליטיקה ובתקשורת", אמרה גלאון. (נענע,חדשות, 1.11.2015)

 

אילו אריה דרעי היה מנצל את סמכותו ומעביר את מתווה הגז, ה"שמאל" היה מבצע בו לינץ', כזה שעשו בו בשלהי המילניום השני, בעקבות "התרגיל המסריח" של שמעון פרס, שביקש לתפוש את ראשות הממשלה משותפו לממשלת האחדות, יצחק שמיר, שמעון פרס סמך על ידיהן של  ח"כי ש"ס, ואלה עוכבו על ידי הרב שך. הצעת האי-אמון נפלה. יצחק שמיר נותר ראש ממשלה, ולדרעי תפרו תיק בלוף, והכניסו אותו לבית הסוהר.

 

"חזינו כעת במיצג מביש של כניעה ללחצים אדירים של ענקי הגז, במסווה קלוש של החלטה מקצועית" ;

 

 

 

"בתגובה להתפטרות דרעי אמר ח"כ אילן גילאון (מרצ) כי מתווה הגז שאמור להיות מאושר לאחר התפטרות דרעי ובזכותה, צפוי להביא לעלייה במחירי החשמל, ולהסב את משאבי הגז השייכים לציבור הישראלי, לתועלתם של  "טייקונים שאינם יודעים שובע", כלשונו. 

״הפיתות והלחם מקמפיין השקופים של ש״ס הם לא יותר מאחיזת עיניים של מפלגה הניזונה ממצוקותיו של ציבור בוחריה, המשווע למדיניות חברתית הוגנת וחלוקה צודקת של משאבי המדינה. במקום זאת, הוא מקבל את קבלני הביצוע של תשובה ונובל אנרג׳י״, אמר (איציק וולף ניוז 1, 1.11.2015).

 

 

 

 

 

.

הגז כבר לא שלנו

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות