טקסט מאסטר (1)

דילול ילודת הפלאשמורה: עמף של תורת הגזע.

 

בישראל אי אפשר ללדת ילדים, אין כסף.. 

 

 

23.2.2017

 

 

 

תחקיר על תופעה מקוממת שנחשפה תחילה ב"ידיעות אחרונות", לפיה ארגון הג'וינט עודד נשים במחנה המעבר באתיופיה לקבל זריקת "דפו פרוורה" שמנעה מהן כניסה להיריון למשך 3 חודשים. הטיפול המשיך גם בישראל, בנוהל שגובל בטיהור אתני - רק בלי הדם והגוויות. הג'וינט בתגובה: "רק ייעצנו להן על תכנון משפחה

 

"אמרו להן, בישראל אי אפשר ללדת ילדים, אין כסף. אמרו שאם לא יסכימו, לא ייתנו להן קופת חולים. וגם: זה טוב בשבילך, זו זריקה מחזקת. הנה, נכון לא כואב? רק מה, שצריך לקבל אותה פעם בשלושה חודשים. רק תבואי לכאן, למרפאה המיוחדת בקליניקה במחנה המעבר, אדיס אבבה, בדרך לארץ ישראל הנכספת. כל שלושה חודשים, כן?

 

 

"הן היו ועודן נשים אתיופיות. רובן מבנות הפלאשמורה, רובן ככולן כפריות. חלקן לא ידעו קרוא וכתוב כששכנעו אותן או איימו עליהן להזריק לגופן דפו פרוורה, אמצעי מניעה רב עוצמה שאכן מונע ילודה שלושה חודשים רצופים. אחרות פחדו מאוד: הרי התורה, לחשו בינן לבינן, לא מרשה. אחר כך פחדו שלא להתייצב לזריקות כמו שהמדריכים אמרו, פן יבולע להן. גם כאן, בישראל על סף 2012, רובן חוששות לדבר. אולי ייקחו להן את הילדים.

 

 

 

"תחקיר של העיתונאית גל גבאי בתוכנית "ואקום", שתשודר בשבת ב-11:00 בבוקר בטלוויזיה החינוכית, יחשוף בפניכם זוועה כה ענקית שאולי אין לה אח ורע בתולדות היחסים בין המדינה לבין החפצים לעלות אליה, ובינה לבין אזרחיה. השידור מהווה המשך לתחקיר דני אדינו אבבה ב"ידיעות אחרונות" לפני כמעט 5 שנים, אז נחשפה התופעה המקוממת.

 

דבר בלחש על משהו שגובל בטיהור אתני

שלוש שנים, 57 נשים, תינוקת אחת

 

"באמצעות משרד הבריאות או באמצעות הג'וינט העולמי, ששניהם גם יחד היו אחראים לשלומה ובריאותה של האוכלוסייה במחנה המעבר בדרך לישראל, נעשה דילול אוכלוסיה מכוון בנשים אתיופיות, ורק בנשים אתיופיות. אפשר לקרוא לה, אם רוצים, מעשה גזעני מחפיר שאין שני לו. אפשר לדבר בלחש על משהו שגובל בטיהור אתני, רק בלי הדם והגוויות. וצריך לדבר על זה במונחים של אחריות ציבורית, וודאי לחשוף את כל האחראים.

 

"רחל מנגולי הייתה מנהלת סניף ויצ"ו בפרדס כץ ויוזמת של מרכז למידה לילדים עולים מאתיופיה, שבו סייעו מתנדבים בשיעורי בית. היא קיבלה תרומות של חומרי לימוד וביגוד והנעלה לילדים ולתינוקות. אט אט גילתה שהסימילאק שנתרם נערם אצלה כי אין למי לתת. החשש התחלף בתדהמה, כאשר הבינה כי מבין 57 המשפחות הצעירות שבטיפולה, רק לאחת מהן נולדה תינוקת אחת בשלוש שנים.

 

 

"מנגולי ביקשה לברר כיצד זה ייתכן, כי ידעה עד כמה חשובים הילדים ליוצאי אתיופיה, ועד כמה בני העדה מתברכים בילדיהם וגאים בהם. קשה מאוד היה לדובב נשים מבוהלות, אבל כשהצליחה התגלתה תמונה מפלצתית: כולן קיבלו בצייתנות מדי שלושה חודשים זריקת דפו פרוורה, כמו שאמרו להן שצריך, הן באתיופיה והן בימים הראשונים במרכז הקליטה בישראל.

 

"מדובר בזריקה שמשרד הבריאות עצמו, בניירות עמדה רשמיים, קבע שהיא אמצעי מניעה אחרון שיש לתת לנשים אם אינן יכולות ליטול אחרים. דפו פרוורה מחוללת שלל תופעות לוואי שפוגעות בבריאות נשים והדברים ידועים יפה לרופאים מזה שני עשורים לפחות. בעולם השלישי נהגו להשתמש בתרופה כאמצעי לפיקוח על ילודה באזורים נחשלים, כמו הודו ותאילנד, או לתת אותה בסיטונות לחוסות ומוגבלות. ארגוני נשים התריעו ונלחמו נגד השימוש השגור בתרופה, ודאי על גופן של נשים שכלל לא ידעו כי יש בעולם אמצעי מניעה בטוחים יותר. המאבקים הצליחו, למגינת ליבה של מערכת הבריאות. דפו פרוורה נוח לה יותר.

 

 

פיקוח ילודה כלפי אוכלוסיה ספציפית (צילום: נתי מרכוס)

 

"אחרי ששכנעה את הרופאים בפרדס כץ להפסיק, חברה מנגולי לארגון "אישה לאישה" שאסף עדויות ומסמכים וראיונות וניירות עמדה מן העולם כולו. התוצאה הייתה דו"ח מצמרר שקבע חד משמעית כי ה"טיפול" בדפו פרוורה יוחד אצלנו לנשים ממוצא אתיופי בלבד. גזענות כבר אמרנו? והתנשאות פטרנליסטית איומה, מחליאה, מקוממת? ופשע?

 

"כששר בריאות אחד, יעקב בן יזרי, נדרש לענות על שאילתה בודדת בעניין, הוא אמר: זה מה שמקובל באתיופיה, זה מה שמתאים תרבותית. לא נכון. ארגון הבריאות העולמי יודע לספר את ההיפך הגמור. אם בכלל, מקובלות גלולות. ולא, בכפרים באתיופיה אין אחיות שמזריקות כל 90 יום.

 

למנוע ילודה רק מבנות הפלאשמורה

 

"את הקליניקה במחנה המעבר באתיופיה מפעיל הג'וינט העולמי ומשרד הבריאות מתעניין מאוד במה שקורה: סיור של רופאים, כך נחשף בתחקיר של גבאי, הסתיים בשביעות רצון ובמכתב של רופא בכיר ממשרד הבריאות המשבח את עמיתו בקליניקה על הישגיו. להזכירכם: ההישגים הם למנוע ילודה. ורק מבנות הפלאשמורה.

 

"פשע גזעני בחסות מדינת היהודים

 

"אני עדיין מתקשה להאמין שנציגי מדינת ישראל נהגו באופן המתואר בתחקיר", אומר עו"ד אייל רוזובסקי, פעיל בנושאי זכויות אתיופים. "אבל אם אפילו מקצת הדברים נכונים, אז מדובר במעשה עוולה מזעזע בקנה מידה שאינני זוכר אם היה פעם בישראל, וכולו נובע מגזענות בוטה, פטרונית ופטרנליסטית".

(אריאנה מלמד,  יינט, 6.12.2012)

 

 

המדינה מודה: נשים אתיופיות

טופלו למניעת הריון באופן פסול

 

"מנכ"ל משרד הבריאות הורה באחרונה להפסיק להשתמש בתרופה שנשים אתיופיות טענו שהופעל עליהן לחץ לקחת אותה ושגרמה לתופעות לוואי רבות

 

"בעל תפקיד רשמי במדינה מכיר לראשונה בכך שנשים אתיופיות בישראל קיבלו באופן גורף זריקות "דפו-פרוברה" - אמצעי מניעה בעל תופעות לוואי רבות. זאת, לאחר שעולות מאתיופיה העידו כי הופעל עליהן לחץ כדי לקבל את הזריקה, כדי לצמצם את שיעור הילודה בקרבן. הזריקה נפוצה בעיקר בקרב חוסות ונשים הסובלות מפיגור.

לפני מספר ימים שלח מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו,  מכתב לארבע קופות החולים, ובו הנחה אותן שלא להזריק עוד באופן אוטומטי את התרופה לנשים אתיופיות. עד כה, משרד הבריאות ויתר הגורמים הרשמיים שללו את התופעה והסירו מעליהם אחריות.

"מבלי לנקוט עמדה או לקבוע עובדות באשר לטענות שעלו בהקשר זה", כתב מנכ"ל משרד הבריאות, "אני מבקש להנחות להבא את כל רופאי הנשים העובדים בקופה ועם הקופה, שלא לחדש מרשמים של דפו פרוברה לנשים ממוצא אתיופי או נשים אחרות שמכל סיבה יש חשש שמא לא הבינו את השלכות הטיפול". גמזו מבהיר כי יש לתת את הזריקה רק "לאחר שיחה עם המטופלת בה יבקש הרופא להבין מדוע יש שימוש באמצעי מניעה בכלל ובזה בפרט, האם היא מבקשת להימנע מהריון מרצונה החופשי והאם היא מבינה את תופעות הלוואי למול אמצעי מניעה אחרים". את דרישתו "יש לבצע בנגישות תרבותית מתאימה", הוסיף המנכ"ל, "תוך היעזרות במידת הצורך במגשרים בני העדה האתיופית או בשירותי תרגום רפואי".

"מכתבו של הפרופ' גמזו בא במענה למכתב ששיגרה עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח בשמם של כמה ארגונים חברתיים, שדרשו להנחות את קופות החולים להימנע ממתן הזריקה באופן גורף לנשים ממוצא אתיופי. הארגונים -  האגודה לזכויות אזרח, אישה לאישה, טבקה, האגודה הישראלית למען עולי אתיופיה,  רופאים לזכויות אדם ומרכז תמורה למניעת אפליה -  דרשו "לפתוח בבירור מקיף אודות הפרקטיקה של עידוד השימוש בדפו פרברה בקרב נשים יוצאות אתיופיה ולאתר את האחראים לה".

"לפני כחודש וחצי פורסם תחקיר מקיף בנושא, שכלל עדויות מפי 35 נשים עולות מאתיופיה, בתוכנית תוכנית התחקירים "ואקום" של העיתונאית גל גבאי בטלוויזיה החינוכית. את העדויות אספה גבאי עם התחקירנית סבה ראובן. התחקיר הביא עדויות מפי הנשים שמאחורי הסטטיסטיקה, המצביעה על ירידה של כמעט חמישים אחוזים בילודה בקרב עולי אתיופיה בתוך עשור. התחקיר חשף מנגנון שיטתי שפעל במחנות המעבר באתיופיה ובהמשך גם בישראל, בו נשים נדרשו לקבל את זריקת ה"דפו-פרוברה" על מנת להביא לצמצום הילודה בקרבן, לעתים תוך הפחדה ואיומים. "אמרו לנו בואו יש חיסונים", סיפרה אחת הנשים, "אמרו לנו שלא צריך ללדת הרבה, שמי שמוליד הרבה יסבול מהחיים...שם אתם הולכים לעבוד בעבור אוכל, יהיה לכם קשה כלכלית, כך אמרו לנו...קיבלנו את הזריקה, קיבלנו כל שלושה חודשים. אנחנו לא רצינו. סירבנו והתנגדנו לזה. אמרנו שאנחנו לא רוצות".

 

מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזואמיל סלמן

(טלילה נשר, הארץ, 27.01.2013 )

 

 

 

 

 

 

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות