לאחר ארבעים שנה של התעלמות, דיכוי ושעבוד, פתאום, שכנים שלנו

בסוריה, עירק, תימן, מצרים, טריפולי, תוניס, אלג'יר ומרוקו

 

19.08.2016

 

ויש לגיוס שלנו עוד תפקיד אחד, ולאור הזוועות באירופה הוא מקבל חשיבות מיוחדת במינה - זהו דבר השליחות הציונית לגולה. אנחנו היינו רגילים לשלוח שליחים לנוער ולעם. שליחים אלה הביאו אל העם ואל הנוער את דבר א"י. זה לא מספיק עכשיו! בתקופה זאת שאנחנו חיים בה, עלינו להביא לישובי היהודים, לאותם האודים המוצלים מטבח, את  בשורת הכח היהודי  ההולך וצומח כאן. ושום תעמולה בפה ובכתב, שום נאום ושום ספר על מפעלנו כאן, לא יגיד ליהודי טריפולי, תוניס ואלג'יר ואח"כ ליהודי בולגריה ורומניה ואיטליה מה שיגיד להם מראה חייל יהודי שיבוא אליהם מהארץ  כ ל ו ח ם .  זוהי עכשיו השליחות הנתבעת מאתנו; לא יתכן שהצלת השארית היהודית תבוא רק על-ידי צבא בריטי, אמריקני ופולני. לא יתכן שבין המצילים יעדרו שליחי העם היהודי מהארץ.      (בן-גוריון, "במערכה",  ג', עמ' 130/31)

 

 

"יש תעלומה איומה אחת, אשר לפני שנים אחדות לא יכול היה איש להעלות על לבו, והיא: כמה יהודים ישארו בחיים באירופה? והדבר הראשון הנדרש מאתנו הוא לשים לב לאותם הקיבוצים היהודים שסכנת היטלר לא הגיעה אליהם ואלה המעטים אשר כבר ניצלו מהסכנה - אלה הם קיבוצי היהודים במזרח. יש שני קיבוצים יהודים גדולים, שאנחנו לא נתיאשנו מהם ולא נתיאש מהם  - הקיבוץ היהודי ברוסיה והקיבוץ היהודי באמריקה. אולם לפי שעה הראשון סגור ומסוגר על-ידי השלטון, והשני מתימר להיות בטוח באשר הוא. עלייה רבתי אינה צפויה לנו בימים הקרובים משתי ארצות אלה. אבל יש שורה של קיבוצים יהודים לא גדולים במזרח, שכנים שלנו: בסוריה, עיראק, תימן, מצרים, טריפולי, תוניס, אלג'יר ומרוקו. אולי בעוד חדשים אחדים - גם בבלקנים. קיבוצים אלה מחייבים אותנו לדאגה מיוחדת ולטיפול דחוף ונמרץ - למען הצלתם בעוד מועד והעלאתם ארצה.

 

"ועידת ברמודה לא נתנה לנו כלום, אבל עצם היקראה מוכיח, שבפני העולם הועמדה בחריפות, כאשר לא עמדה אף פעם, שאלת העם היהודי. יש רק מעט בין המדינאים המאמינים באמת, שאם יכריזו לאחר המלחמה על מתן שיווי זכויות ליהודים, תיפתר השאלה. יש כאלה, אשר אינם מאמינים בזאת אפילו ביחס ליהודים שבאנגליה ובאמריקה. יש אמריקנים ואנגלים האומרים: לאחר המלחמה נעמוד בפני פרובלימה איומה להחזיר מיליוני מגוייסים למערכת החיים הכלכליים. - - והם שואלים: מדוע לא יסודרו היהודים, מתוך מאמץ מיוחד מכוון, בארץ משלהם? (בן-גוריון, "במערכה", ג', עמ' 135/6)

 

 

1.שלא תעשה שום פנייה להטלר למען שחרורם של פליטים פוטנציאליים מגרמניה או  מטריטוריות הכבושות בידי הגרמנים ; אלא שהועדה הבין ממשלתית תקח את השאלה  בחשבון במקרה שהתנאים ישתנו בתאריך מאוחר יותר.

2.שממשלות ארה"ב והממלכה המאוחדת יתיעצו ביחד, מתוך תקוה לפעולה מידית להשיג את השימוש באוניות נייטרליות למען העברת פליטים; את התפקיד הזה תטיל על עצמה הועדה הבין ממשלתית לאחר שיותקן המנדט שלה.

3. שהרשויות הבריטיות יעיינו בשאלה של הכנסת פליטים לקירינייקה.

4. שממשלות ארה"ב והממלכה המאוחדת ימשיכו במו"מ שלהן עם הממשלה הספרדית למען שחרור מספרד של הפליטים הצרפתיים ושל הנתינים מבנות הברית שהתקבלו לשרות בכוחות המזוינים. אם דבר זה לא יצליח, להעביר את שתי הקטגוריות הללו [לטיפולה] של הועדה הבין ממשלתית.

5. שממשלות הממלכה המאוחדת וארה"ב ישקלו את ההצעות בקשר לפליטים בספרד, שלא מכוסים ע"י ההמלצות הקודמות, כולל :  

 

א.  [מתן] רשות כניסה לחלק מהקבוצה לארה"ב בהתחשב בצרכים            החוקיים והבטחוניים.

ב.  הענקת סרטיפיקטים של רשות כניסה לפלסטינה (בחירת [המועמדים] בידי נציג הסוכנות היהודית, או באם לא ניתן להכניס אותם לספרד, ע"י הנציג הנמצא שם מטעם ה"ג'וינט").

ג.  הוצאתם למגורים זמניים בצפון אפריקה, כפוף לשיקולים הצבאיים.

ד.  רשות כניסה לקבוצה מוגבלת לג'מייקה.

ה.  רשות כניסה מוגבלת נוספת לממלכה המאוחדת.

 

 

6.  ממשלות ארה"ב והממלכה המאוחדת יפנו לוועד הלאומי הצרפתי כדי  להשיג חוות דעת חיובית להצעה להכניס פליטים למדגסקר.

7.  ממשלות ארה"ב והממלכה המאוחדת יאמצו ויאיצו בממשלות בנות הברית האירופיות שיאמצו הצהרה משותפת על החזרת הפליטים לבתיהם לאחר המלחמה.   מאגר התעודות בנושא השואה – תעודה מס' 36

 

 

 

 

 

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות