המרוקנים הם אנשים מאד פראיים, אין לנו שפה משותפת איתם - פוסט 2

 

20.09.2016

"באחת מישיבית ההנהלה של הסוכנות, הזהיר יצחק רפאל את חבריו כי אם יעמדו על דרישתם לקצץ במכסות העלייה מאירופה, תישאר רק העלייה מצפון אפריקה: 'אליבא דכולא עלמא', אמר, 'אין אנו מוכנים שרק זו תהיה העלייה'. קודם-לכן ביקר רפאל במחנות-המעבר ליוצאי צפון-אפריקה במארסיי. 'החומר האנושי הצפון-אפריקני אינו מצטיין ביותר', דיווח לחבריו. בדרכו חזרה התעכב במחנות העקורים בגרמניה. גם הם נחשבו 'חומר אנושי' גרוע, בעלי 'נטיות גלותיות', אך לדברי רפאל הוקל לו כשפגש בהם: 'אני צריך להגיד לכם שהחומר האנושי (בגרמניה) הוא טוב יותר משחשבתי קודם, בייחוד לאחר שבאתי לשם מתוך המחנות במארסיי של הצפון אפריקנים'.

 

אחד משליחי המוסד בקזבלנקה דיווח משם: 'המרוקנים הם אנשים מאוד פראיים'.

 

בתוך חודשים אחדים הכין משרד החוץ חוזר להפצה בין נציגי ישראל בעולם ובו הפנה את תשומת-לבם לעובדה שרוב העולים החלו להגיע עכשיו מארצות המזרח התיכון. שיעור התושבים שאינם משתייכים אל 'העדה האשכנזית', נאמר בחוזר, עולה בהתמדה. בעתיד יגדל עד לשליש מכלל היישוב העברי. 'עובדה זו תיתן את אותותיה בכל שטחי החיים במדינה', הזהיר משרד החוץ את הדיפלומטים שלו. המסקנה - 'שמירת רמתו התרבותית של היישוב (מחייבת) להזרים לכאן עלייה מארצות המערב ולא רק מארצות המזרח הנחשלות'. המדינה שקלטה בקושי כה רב את גלי העלייה מאירופה נרתעה עוד יותר מפני הבאים מארצות ערב.

 

קיבלו אותם בחשש ובעוינות. 'אתם יודעים ומכירים את העולים במקומות הללו', אמרה חברת הכנסת שושנה פרסיץ: 'אתם יודעים שאין לנו שפה משותפת איתם. אין רמת תרבותנו מתאימה לדרגת תרבותם, אורח חייהם הוא אורח חיים של ימי-הביניים (...)'.

 

יוסף וייץ: 'באחת השיחות עם יוסף שפרינצק הביע זה את חרדתו לרמתנו התרבותית עם ההגירה הגדולה ממזרח. אכן יש מקום לחרדה, אך מה נועיל? האפשר להפסיק אותה? (...)'. אכן, הודה יעקב זרובבל, ראש המחלקה ליהודי המזרח התיכון בסוכנות, 'אולי אין אלה אותם היהודים שאנו מעוניינים בבואם, אבל אין אנו  יכולים להגיד להם אל תבואו (...)'. ' הביאו אותם באי-רצון, כמו בלית-ברירה.              

 

(תום שגב, "1949 הישראלים הראשונים", דומינו 1984, עמ' 155)

 

 

הישראלי הוירטואלי

"תיעוד אמת מול ה"ציונות